navrhuje Ľubomír Lintner z ANO. Ten si osvojil túto myšlienku od opozičnej Ľudovej únie Vojtecha Tkáča.
"Myslím si, že nie je dobré, ak sa otvárajú témy, ktoré ešte nie je aktuálne otvárať," povedal premiér Dzurinda, ktorý ale vie aj to, že koaličná väčšina je veľmi krehká. V októbri by mal nastúpiť do poslaneckých lavíc aj Branislav Opaterný, ktorý bude pôsobiť ako nezávislý. ANO budú chýbať už traja poslanci a koalícia bude mať len 75 poslancov zo 150. Stranícke príkazy nemieni počúvať ani exminister Ivan Šimko. V koalícii sa však spoliehajú práve na lojalitu bývalých členov ANO a Šimka. "Uprednostňujem štandardný postup. To znamená trpezlivo sa usilovať o dostatočný počet hlasov pri schvaľovaní zákona o štátnom rozpočte v Národnej rade," povedal Dzurinda.
Spájať hlasovanie o rozpočte s dôverou vlády považuje líder SMK Béla Bugár za "obrovský hazard". Podľa neho stačí, keď sa traja bývalí poslanci ANO zaprezentujú a nezahlasujú za rozpočet, a "nielenže nebudeme mať rozpočet, ale ani vládu".
Problémy s rozpočtom sa ale črtajú aj inde. Minister hospodárstva Pavol Rusko za ANO, ktorému vláda minulý týždeň sľúbila 300 miliónov na podporu zahraničných investícií, totiž včera povedal, že nechce, aby tieto peniaze dostal na úkor učiteľských platov. "Zo mňa nikto nebude robiť človeka, ktorý berie peniaze učiteľom," povedal a navrhol, že riešením by mohlo byť napríklad zvýšenie deficitu štátneho rozpočtu, ktorý nemusí byť nízky "za každú cenu". Rusko pohrozil, že ak sa pre jeho ministerstvo 300 miliónov nenájde, môže vzniknúť problém s hlasovaním o rozpočte.
Minister finanicíí Ivan Mikloš z SDKÚ s Ruskovým návrhom zásadne nesúhlasí, lebo znižovanie deficitu je "strategický cieľ SDKÚ, aby sme splnili v tomto volebnom období maastrichtské kritériá".
Po včerajšom rokovaní tripartity Mikloš vyhlásil, že 300 miliónov nedostanú ani učitelia ani Rusko, ale vrátia sa späť do rezervy vlády. Vláde teda ostal priestor na dohodu s odborármi o zvyšovaní platov v školstve a dali si na ňu desať dní.
Autor: sp, sen, tc, jj, ts
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.