predčasné voľby, vyslovenie nedôvery vláde i spojenie rozpočtu s hlasovaním o dôvere. Neprekvapuje vôbec, že je nadržaný, ale to, že ako dlho v jednom kuse. Prvýkrát hovoril o predčasných voľbách pred necelým rokom, keď vláda úradovala asi dva týždne. Odvtedy ešte asi osemkrát... Konečne našiel partnerov.
Fakt je, že po roku opozícia začína koordinovať svoje postupy. Či efektívne, to ešte uvidíme. Po veľkom intelektuálnom vypätí došli Fico s Mečiarom na to, že síce zápasia o priľahlé skupiny voličov, ale vzájomným súbojom aj mnohých odradzujú. Komunisti sú vďační za každé gesto - a vzhľadom na vlastný elektorát, atakovaný doľava sa ryjúcim Ficom, nemôžu ostať mimo. Hoci Vojtech Tkáč nebol na včerajší summit prizvaný, keďže Mečiar s ním nesadne za jeden stôl ("nevie o tom, že by Ľudová únia bola opozičný subjekt"), vidíme v každom prípade novú kvalitu opozičnej spolupráce. To je aj jediná pozitívna informácia, ktorá sa o nich dá povedať.
Ide totiž o deštruktívne iniciatívy, veľmi škodlivé pre Slovensko a jeho politický systém. Áno, opozícia má ísť vláde po krku - hovorieval už Miloš Zeman. Je v poriadku vyvolať hlasovanie o dôvere, ak existuje reálny predpoklad, že koalícia stráca na sile, čo je veru náš prípad. Každá opozícia tvrdí, že "vláda je zlá a musí padnúť čo najrýchlejšie" (Fico). Stačí sa pozrieť ku susedom - česká vláda celkom nedávno prežila jedno takéto hlasovanie. Rozdiel je však predsa len zásadný: Keby Špidla padol, poruke boli tri reálne mocenské alternatívy, ktoré by sa hneď stali predmetom politických rokovaní. A s vysokou pravdepodobnosťou aj nejakej dohody - aktuálna by bola predovšetkým široká koalícia ČSSD-ODS bez Vladimíra Špidlu.
Akú alternatívu však má v ruke Robert Fico? Nijakú. Aj keby sa nakrásne hneď pomeril s Mečiarom a spoločne zabudli na všetky bojkoty, že "s Ficom nikdy" resp. "pán Mečiar je absolútne neprijateľný" a pod., aj tak im do partie zostávajú len komunisti. To je neprekročiteľná hranica, minimálne pre HZDS, ktoré bojuje o medzinárodnú akceptáciu. Nevraviac už vôbec o tom, že ani s KSS a Tkáčom nevyskladajú väčšinu. Aj keby za pomoci štyroch nezávislých poslancov vyslovili nedôveru vláde, neporadia si.
Aha - predčasné voľby. Tak na tie treba nie 76 hlasov, ako na zvrhnutie vlády, ale 90. Vylúčené. Ak sa spoliehajú na petíciu a referendum, tak je tu otázka - a kto bude dovtedy, to jest minimálne do septembra 2004, vládnuť? No - Dzurinda. Ak niet inej garnitúry pripravenej prevziať moc, prezident musí vládu aj po vyslovení nedôvery požiadať, aby zostala v úrade, kým nemenuje novú. Ešteže Mečiar vidí do veci hlbšie - má bohatšie skúsenosti - a preto sa k nedôvere vláde stavia s väčšou rezervou. Myšlienku ako takú však musel podporiť, lebo Smer cez túto agendu rastie - na jeho úkor. Navyše, líder HZDS má ešte z obdobia pred euroreferendom aj nejaké nepublikovateľné dohody s Dzurindom. Takže potvrdil, že on si veru vie predstaviť - do predčasných volieb - aj podporu menšinovej vlády. Opozičné dohody teda existujú, ale realita je taká, že HZDS sa nikam ponáhľať nebude.
Ani do petície za referendum, ktorej akčnú podporu, takpovediac v uliciach s vlastnými štruktúrami, vyslovili Smer a KSS. Presne toto je deštrukcia systému. Ak sa stane pravidlom, že rok po každých voľbách práve aktuálna opozícia rozpúta petíciu a referendum, tak - zbohom, parlamentná demokracia. Práve na nadšenom prijatí petičnej akcie sa manifestuje hlboká neštandardnosť Smeru. Fico vôbec nevníma, že keby boli v politike všetci nadržaní ako on, to isté sa raz môže stať aj jemu. Ešteže - ako sme už veľakrát napísali - pravdepodobnosť rezultatívneho referenda sa limitne blíži nule. A opäť je tu otázka: Ako strašne nadržaný musí byť politik, ktorý dáva značku svojej strany do emblému beznádejného podujatia??? Ruku na srdce, Ficovi voliči: Dzurinda vyzerá nepríčetne, ale zveriť štát tomuto? Pustiť do najvyššej exekutívnej pozície človeka, ktorý nerobí politiku chladným rozumom, ale zdurenými hormónmi?
Najbolestivejšia pre koalíciu je asi dohoda opozície o neúčasti na hlasovaní o Lintnerovi, ktorý sa uchádza o post podpredsedu NR SR po Ruskovi. Tu je riziko dosť veľké - traja odpadlíci z ANO majú veľký osobný problém Lintnera podporiť. Bez nich je v snemovni remíza - 75:75. Ak nepočítame ešte Šimka... Keď Lintner neprejde, v koalícii vypukne naozaj kríza a reakcie ANO môžu byť nevyspytateľné.
Fico so Ševcom strašia, ale hrýzť ešte nebudú. Nemajú dosť zubov, ale raz mať môžu. Koalícia, ak chce dovládnuť, by si mala zapísať za uši Masarykovu poučku - nebáť sa a NEKRADNÚŤ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.