v Luxemburgu dohodli, že podporia návrh Európskej komisie, aby EÚ v budúcom roku prispela na rekonštrukciu Iraku sumou 200 miliónov eur. Ministri súčasne pripomenuli, že EÚ prisľúbila na humanitárnu pomoc vojnami zničeného Iraku už predtým spolu 730 miliónov eur a ďalších 200 miliónov eur by malo ísť nad rámec tejto sumy.
EÚ považuje za veľmi dôležité usporiadanie demokratických volieb a vznik reprezentatívnej irackej vlády, ktorá z nich vzíde, teda obnovenie plnej irackej suverenity, zdôraznili šéfovia diplomacií v Luxemburgu. Ministri tiež poukázali na potrebu vypracovania časového harmonogramu odovzdania politickej moci Iračanom. Podľa nich je pre obnovenie poriadku v Iraku veľmi potrebný časový rámec ako aj zaistenie bezpečnosti a vznik transparentne fungujúcej bázy pre medzinárodnú podporu krajiny. O desať dní by sa v Madride mala uskutočniť konferencia darcovských krajín pre Irak, na ktorej EÚ predloží svoj návrh. V súvislosti so situáciou na Balkáne ministri opäť vyzvali tamojšie štáty, aby v plnej miere spolupracovali s Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu.
Budúce zloženie Európskej komisie a postavenie európskeho ministra zahraničných vecí boli témami ďalšieho kola medzivládnej konferencie o európskej ústave, ktoré sa na úrovni šéfov diplomacií začalo včera večer v Luxemburgu. Slovensko prišlo do v Luxemburgu odhodlané naďalej presadzovať svoju požiadavku, aby v EK aj po roku 2009 mala každá členská krajina jedného komisára. Návrh ústavy z dielne Konventu predpokladá po roku 2009 iba 15 plnoprávnych komisárov, ostatní by nemali právo hlasovať.
"Naďalej trváme na princípe jedna krajina-jeden komisár. Myslíme si, že spoločným postupom mnohých krajín by sme mohli niečo dosiahnuť," povedal novinárom slovenský minister zahraničia Eduard Kukan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.