Bruseli včera okrem iného upozornil, že vo vláde a parlamente je často ťažké ovplyvniť príslušné rozhodnutia, pretože návrhy SMK vnímajú partneri ako politicky motivované.
Csáky vystúpil v bruselskom sídle EP na konferencii o jazykovej rôznorodosti v Európe a používaní menšinových jazykov. Napriek tomu, že SMK je druhou najsilnejšou vládnou stranou, "niekedy, alebo mnohokrát, je veľmi veľmi problematické alebo neľahké ovplyvniť rozhodnutia v parlamente alebo vláde týkajúce sa menšinových práv, pretože naši partneri vnímajú naše odporúčania ako politicky motivované otázky", povedal vo svojom vystúpení Csáky. "Nie som rád, že niekedy sú naše návrhy chápané ako politicky motivované, Slovensko je multietnická krajina a proste sa musíme správať na základe tejto situácie. Bol by som nerád, keby z toho vznikli nejaké politické šumy," povedal neskôr novinárom.
Hoci "vo všeobecnosti" je podľa neho situácia menšín na Slovensku prijateľná a tolerantná, najväčším problémom sú niektoré chýbajúce zákony, najmä rámcový zákon o menšinách, ktorý je v programovom vyhlásení vlády. Jeho návrh by mal byť na stole do decembra, pričom Csáky očakáva vo vláde i parlamente "hektickú" debatu. Csáky vo svojom vystúpení upozornil tiež na to, že hoci Slovensko ratifikovalo chartu na ochranu menšinových a regionálnych jazykov, jej uplatňovanie v praxi zaostáva. "Mám obavy, že (s uplatňovaním charty) trošku zaostávame. Navrhol som, že budeme musieť v súvislosti s chartou zmeniť desať zákonov," povedal novinárom vicepremiér. Ide podľa neho o zákon o menšinových jazykoch, o právach spotrebiteľov, o štátnom jazyku, o STV a SRo a ďalších päť zákonov týkajúcich sa školstva a verejného života. "Od 1. mája 2004 sa každý občan SR maďarskej, nemeckej, českej alebo poľskej národnosti bude môcť obrátiť vo vlastnom jazyku na európske inštitúcie a bude mať právo aj na odpoveď vo vlastnom jazyku, pričom toto právo nemá garantované na Slovensku. To je konkrétny príklad, prečo sa obávam, že v určitých oblastiach môžeme zaostávať," vysvetlil Csáky. Celkovo je však podľa neho jazyková tolerancia na Slovensku slušná, aj keď menšinové jazyky trošku ustupujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.