rozpočet s rekordne nízkym deficitom, na ktorom sa dohodla už na jar. Jeho výška bude 3,9 percenta hrubého domáceho produktu, čo je o 3,3 percentuálneho bodu menej ako vlani.
"Treba oceniť, že vláda dodržiava svoj záväzok - znižovať deficit verejných financií. Finančné trhy vítajú kroky vlády k splneniu tohto záväzku, keďže konsolidované verejné financie prispejú k ďalšiemu ozdraveniu makroekonomiky," tvrdí Vladimír Zlacký, analytik VÚB banky.
Ekonóm Tatra banky Róbert Prega pochválil niektoré zmeny smerom k vyššej efektívnosti fungovania štátu. "Budúcoročný rozpočet je určite omnoho prísnejší, výdavky sú limitované, čo vytvára aj dlhodobé predpoklady, aby v budúcnosti enormne nenarastali," tvrdí Prega.
Minister financií Ivan Mikloš bol s návrhom rozpočtu spokojný. "Je to rozpočet, ktorý umožňuje fungovanie a uskutočnenie reforiem a súčasne aj vstup do Európskej únie," povedal. Vstup do únie podľa neho významne ovplyvnil tvorbu rozpočtu. "Samotný vstup zvyšuje výdavky, pretože sa financujú niektoré projekty, ktoré by sa inak nefinancovali," povedal Mikloš. "Treba si však uvedomiť, že z únie peniaze prichádzajú aj na strane príjmov aj výdavkov." Podľa ministra by nebolo múdre nevyužiť európske peniaze na výstavbu napríklad čističiek, hoci je pri tom potrebné aj spolufinancovanie zo slovenského rozpočtu.
Vplyv rozpočtu na podnikovú sféru sa prejaví najmä vďaka daňovej reforme zavádzajúcej jednotnú nižšiu daň. "To sa však na príjmoch rozpočtu neprejaví, keďže daňové priznania sa podávajú spätne," uviedol Prega. Pre obyvateľstvo bude skôr podstatné zvýšenie dane z pridanej hodnoty. Podľa Pregu by vplyvy reforiem na obyvateľov mali byť miernejšie ako tento rok. "Pokles reálnych miezd sa výrazne stlmí a mal by byť nulový alebo tesne pod nulou," dodal.
Či bude mať rozpočet vládou schválenú podobu, je zatiaľ otázne. SMK už avizovala, že chce pokračovať v rokovaniach o peniazoch pre poľnohospodárov aj počas zasadania parlamentu. "Parlament po minulé roky nikdy neschválil ŠR v takom znení, v akom ho schválila vláda, pričom SMK bude postupne smerom k Ministerstvu financií SR (MF) a koaličným partnerom predkladať návrhy," avizoval minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Jeho cieľom bude, aby farmári dostali k platbám z Európskej únie doplatok 55 percent, čo je o 5 percent viac, ako schválila vláda.
(jj, tc)
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.