toho, že nariadil zabitie svojich politických rivalov Ivana Stamboliča a Vuka Draškoviča. Ako včera oznámil denník Danas, súd žiadosť zaslal prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí Srbska a Čiernej Hory (SČH). List doručili ambasáde SČH v Haagu, ktorá ho má odovzdať tribunálu.
Miloševiča do Haagu vydali v júni 2001 a od februára 2002 sa proti nemu začal proces, v ktorom čelí obvineniam z vojnových zločinov spáchaných v 90. rokoch počas vojen v Kosove, Bosne a Chorvátsku. Srbská justícia exprezidenta koncom septembra tohto roku obžalovala v kauze vraždy Stamboliča a pokusu o vraždu Draškoviča, ku ktorým došlo v roku 2000, na konci Miloševičovej vlády. Proces sa má začať do dvoch mesiacov od doručenia žaloby súdu, t.j. do 24. novembra.
Stamboliča, Miloševičovho predchodcu na poste srbského prezidenta, zabili v auguste 2000, mesiac pred voľbami, ktoré viedli k pádu Miloševičovho režimu. K vražde došlo po tom, čo sa objavili úvahy, že Stambolič by sa mohol proti Miloševičovi postaviť ako kandidát opozície na post juhoslovanského prezidenta. Stambolič bol dlho nezvestný, jeho telo objavili až v rámci rozsiahlej policajnej akcie po marcovom atentáte na srbského premiéra Zorana Djindjiča. Vyšetrovatelia zistili, že Stamboliča uniesli a zabili príslušníci policajnej Jednotky špeciálnych operácií (JSO).
Policajná akcia po zabití Djindjiča viedla aj k novým poznatkom o pokuse o zabitie Draškoviča, ku ktorému došlo v jeho čiernohorskej rezidencii v meste Budva. Tam na Draškoviča spustili paľbu dvaja ozbrojenci, ktorých z miesta činu údajne odviezli armádnym vrtuľníkom. Politik vyviazol len so škrabancami. Aj do tohto pokusu o atentát boli podľa žaloby zapletení členovia JSO. JSO v tom čase viedol Milorad "Legija" Lukovič, ktorý je ako líder mafiánskej skupiny zvanej zemunský klan hlavným podozrivým zo zorganizovania atentátu na Djindjiča.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.