P.Hrušovský predstaví návrh úpravy vzťahov Národnej rady SR a vlády k EÚ
Ľubľana (TASR) - Predseda slovenského parlamentu Pavol Hrušovský včera popoludní pricestoval do Ľubľany na dvojdňovú oficiálnu pracovnú návštevu. V Slovinsku absolvuje stretnutia s čelnými predstaviteľmi krajiny. Hrušovského prijme predseda Národného zhromaždenia Slovinskej republiky Burot Pahor, predseda vlády Anton Rop, šéf Štátnej rady Janez Sušnik a primátorka hlavného mesta Danica Simšičová.
Hovoriť budú o zmene návrhu európskej ústavy, cieľoch zahraničnej politiky oboch krajín a ich hospodárskych, ekonomických a kultúrnych vzťahoch. Hrušovský predstaví slovinským partnerom aj návrh úpravy vzťahu slovenského parlamentu a vlády vo vzťahu k Európskej únii. Hrušovský dnes popoludní odcestuje z Ľubľany do Vatikánu, kde sa zúčastní na slávnostnej svätej omši celebrovanej pápežom Jánom Pavlom II. pri príležitosti 25. výročia jeho pontifikátu. Predsedu NR SR na ceste sprevádzajú poslanci Karol Mitrík (SDKÚ), Mária Majdová (KDH) a Milan Cagala (ĽS-HZDS).
Záujem Slovákov o azyl v ČR poľavil
Praha (TASR) - V septembri požiadalo o azyl v Česku 78 slovenských občanov, čo je dvakrát menej než v auguste. TASR to včera potvrdilo české ministerstvo vnútra. Od januára do konca septembra požiadalo v ČR o azyl už 915 občanov SR. Napriek pravdepodobne sezónnemu poklesu patrí Slovákom medzi žiadateľmi o azyl v ČR za deväť mesiacov tohto roka tretia priečka - hneď za občanmi Ruska (3064 žiadateľov) a Ukrajiny (1360).
Občania SR tak v štatistikách Ministerstva vnútra ČR dokonca predbehli žiadateľov z Číny (754) a Vietnamu (461). Štruktúra slovenských žiadateľov o azyl v ČR sa v poslednom čase príliš nezmenila. Modelovo ide spravidla o štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi. V septembri požiadalo o azyl v Česku asi 18 rodín zo SR: 19 mužov, 18 žien a spolu s nimi 41 detí. České úrady neoficiálne priznávajú, že žiadať o azyl prichádzajú do ČR najmä slovenskí Rómovia. Šanca týchto ekonomických žiadateľov o azyl sa v ČR prakticky rovná nule - za viac ako desať a pol roka nedostal v ČR azyl ani jeden občan SR.
Voľby v Iraku budú na budúci rok
Putrajaya (TASR) - Voľby v Iraku sa uskutočnia na budúci rok. Oznámil to včera predseda irackej vládnej rady Ijád Alláwí na summite Organizácie islamskej konferencie (OIK) v Malajzii. Nový šéf rotujúceho predsedníctva 25-člennej irackej rady odpovedal na otázku novinárov, kedy sa v jeho krajine budú konať voľby, slovami: "Určite v roku 2004." Zároveň zdôraznil, že stanovenie časového rozvrhu pre stiahnutie amerických vojsk z krajiny je výlučnou záležitosťou Iračanov.
Podčiarkol však, že stanoviť akýkoľvek časový plán pre budúci rozvoj krajiny môžu len Iračania a Irak neprijme od žiadnej strany, aby mu to určovala. Na summite OIK iracká delegácia pravdepodobne požiada lídrov moslimských krajín, aby odložili prijatie vlastnej rezolúcie o Iraku. Návrh rezolúcie OIK, ktorý pred summitom vypracovali šéfovia diplomacií OIK, volá po ústrednej úlohe OSN v Iraku a žiada, aby spojenecké sily pod vedením Američanov čo najskôr opustili Irak. Táto požiadavka je v rozpore s navrhovanou rezolúciou OSN, v ktorej návrhu Spojené štáty predpokladajú viac-menej podpornú úlohu OSN v Iraku a transformáciu amerických vojsk na mnohonárodné sily pod americkým velením.
Požadujú odškodnenie vo výške 30 miliárd eur P4X
Belehrad (TASR) - Približne 100 pozostalých a príbuzných obetí nacistického teroru včera protestovalo v srbskej metropole Belehrade a požadovali odškodnenie zo strany Nemecka.
Demonštranti sa zišli pred budovou srbského parlamentu, keď akciu zorganizoval akciu Zväz vojnových obetí. V liste adresovanom poslancom zákonodarného zboru požadovali podporu štátu pri presadzovaní svojich požiadaviek. Zároveň list odovzdajú aj veľvyslanectvu Nemecka v srbskom hlavnom meste. Odškodnenie v súčasnosti požaduje približne 80 000 obetí, alebo príbuzní obetí nacistickej okupácie. Celková výška prípadného odškodnenia by mala dosiahnuť podľa mediálnych informácií približne 30 miliárd eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.