Korzár logo Korzár
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Belgický delegát na margo vyriešenia situácie s dvoma loptami: "Niečo také som videl po prvý raz", reukcia R. Havrillu: "Ja tiež

Košice - V minulých dňoch sa košický futbalový rozhodca Richard Havrilla nacestoval až-až. Za 40 dní absolvoval 11 stretnutí po celej Európe. Po

prvoligovom zápase Petržalka - Trenčín sa jeho kroky nasmerovali do Arménska, kde rozhodoval odvetu 1. kola Pohára UEFA medzi domácim FC Širak a dánskym FC Farum (0:2). Po prvom zápase 0:4, bola odveta iba formalitou, i preto sa mu v Gyumri rozhodovalo bez problémov.

"Vedel som, čo ma tam čaká. Veď na tom istom štadióne, futbalisti 1. FC vyradili Ararat Jerevan. Mesto na nás pôsobilo veľmi skľučujúcim dojmom. Veľké zemetrasenie tam pred rokmi napáchalo obrovské škody," vrátil sa k zápasu R. Havrilla a hneď si spomenul na jednu raritu, ktorá sa v súťaži pod hlavičkou UEFA len tak nevidí: "Pred zápasom sme o desiatej kontrolovali hraciu plochu a všimli sme si, že brány oproti sebe neboli v jednej rovine, ale boli posunuté minimálne o dva metre! Samozrejme, hralo sa, ale Dáni sa tiež veľmi čudovali a smiali sa. Mali sme obavy, aby sa stretnutie dohralo. Zápas sa začal za horúčavy, no okolo 55. minúty prišla veľká víchrica s bleskami a hrmením. Našťastie spadlo len zopár kvapiek. Inak, rozdiel v kvalite hry bol evidentný." Delegátom zápasu bol Belgičan Tis. Ani netreba hovoriť, ako ho prostredie v Gyumri fascinovalo. "Predsa len, my sme na to trochu zvyknutí, nebol to až taký šok. Preňho to však bolo niečo." Delegát z Bruselu už z cesty z Jerevanu do Gyumri mohol vytušiť, čo ho čaká v tejto krajine. "Cesta v starej Latviji bola kapitola sama o sebe. Šoférom bol veterán afgánskej vojny, kde bojoval šesť rokov. Navyše zbraň držal i za Arménsko v spore s Azerbajdžanom o Náhorný Karabach. Na Belgičanovi bolo vidieť, že z dvojhodinovej cesty nehostinnou krajinou bol šokovaný. Zato sa nás držal, nikdy nechcel zostať sám. Pre Tisa to bol prvý zápas, na ktorý išiel ako delegát priamo na rozhodcov." Belgičana počas zápasu uchvátil jeden moment. "Lopta skončila v hľadisku, chlapci podali druhú loptu a po aute hra pokračovala. Z hľadiska však kopli loptu na ihrisko, priamo ku mne. Keďže sa odohrávala zaujímavá situácia v šestnástke, nechcel som prerušiť hru, vzal som loptu pod ruku a zbavil som sa jej až p pri prerušení hry. Behal som s ňou asi minútu. Delegátovi sa veľmi pozdával tento moment, lebo som mal po celý čas loptu pod kontrolou. Po zápase mi povedal, že niečo také videl po prvý raz. Ja som mu na to odvetil, že ja tiež," usmial sa pri tomto príbehu R. Havrilla, ktorý dostal vysokú známku 8,5. Odchod z Arménska nebol bez problémový. "Do tejto krajiny sa platí za vízum 50 dolárov, no spozorneli sme, keď nám oznámili, že pri odchode musíme zaplatiť poplatok či akúsi daň 17 dolárov, lebo inak nás nepustia von z krajiny. Za to, že človek môže odísť, musí ešte platiť."

Po návrate domov sa náš arbiter v Košiciach príliš neohrial, lebo už o týždeň letel do rovnakých končín. Pravda, teraz si karabašskú plošinu prezrel z azerbajdžanskej strany. Ešte pred tým však stihol rozhodovať duel Púchov - Žilina. "Išlo o kvalifikačný duel ME Azerbajdžan - Fínsko 0:2. Leteli sme priamo z Viedne do Baku, kde sa zápas hral, takže z toho pohľadu to bolo príjemnejšie. Opäť nás čakala veľká horúčava. Hralo sa na vypredanom 10-tisícovom štadióne v hlavnom meste. Tentoraz som bol v úlohe štvrtého rozhodcu." Zaujímavosťou duelu, bolo, že fanúšikovia pravidelne zahádzali hraciu plochu plastovými fľašami, keď domáci nepremenili šancu, ale aj, keď sa im nepáčil verdikt hlavného rozhodcu. Tým bol tentoraz Vladimír Hriňák. "Dosť som sa nabehal medzi lavičkami. Najmä domáci kormidelník bol veľmi impulzívny. Sem-tam aj jeden pán, ktorý sedel za lavičkou náhradníkov označenej ako Office. Niekedy dosť prudko reagoval. Nakoniec som sa dozvedel, že to bol predseda azrebajdžanského zväzu..." R. Havrillovi nedalo, aby sa nevrátil ešte raz k Arménsku. "Je to akýsi kresťanský ostrov, pretože ho obklopuje islam. Napríklad pri spoločenských stretnutiach sme sa dozvedeli, že Azerbajdžanci rozumejú Turkom. Sú jeden národ, pozerajú ich programy. Arméncov tam všetci gniavia. Turci zobrali im zobrali ich posvätnú horu Ararat, náhorný Karabach im zasa zobrali Azerbajdžanci. .." Keďže popri futbalových povinností sa našli i dve hodinky voľného času, Azerbajdžanci vzali slovenskú štvoricu arbitrov ku Kaspickému moru. "Skúsili sme sa i okúpať, ale toto more nie je až také slané, preto tam bolo veľmi veľa rias. Voda síce bola teplá, ale z kúpania sme nemali veľký zážitok. Po prvý raz som plával v zálive, kde boli tri vrtné plošiny na ropu. Cestou späť sme sa zastavili pozrieť sa na jeden menší štadión. Všimli sme si jeden rodinný dom a povedomé zariadenie na záhrade. Pozeráme, čo to je. Jeden chlapík tam mal malú vrtnú súpravu a na záhrade si ťažil ropu!"

Nasledoval duel Slovan - Žilina a 16. septembra ďalšia medzinárodná akcia. Tentoraz bol R. Havrilla náhradným rozhodcom na stretnutí Ligy majstrov na slávnom štadióne Giuseppe Meazzu. Domáci AC Miláno hostil Ajax Amsterdam. "Cestoval som vlakom do Bratislavy, odkiaľ ma brali kolegovia do Viedne. Zhodou okolností s MUDr. Michalkom, bývalým lekárom Lokomotívy a 1. FC Košice. Ten bol s Loky na San Sire, takže pospomínal, ako ich odpísal rozhodca nespravodlivo nariadenou jedenástkou." Hlavným rozhodcom bol tentoraz Ľuboš Micheľ. "Futbal bol vynikajúci. Trend vo vyspelých futbalových krajinách je taký, že hráči sa snažia čo najmenej faulovať. Tu je najväčší rozdiel v porovnaní so Slovenskom. Je tam iné chápanie futbalu - kto fauluje stráca loptu a stráca možnosť s ňou hrať. Divákov nezaujímajú fauly a prerušenia hry, chcú vidieť čo najviac kvalitnej hry a pekné individuálne výkony." Košický arbiter tentoraz medzi lavičkami "kočíroval" dvoch velikánov - na domácej strane Carla Ancelottiho a na strane druhej Ronalda Koemana. "Zaujímavý moment nastal pri góle Inzaghiho. V strede poľa bola herná situácia, ktorá sa nepáčila Ancelottimu. Prudko reagoval na striedačke, prišiel som ho upokojiť, no o pár sekúnd sa situácia obrátila a Miláno strelilo gól. Bol som teda presne pri Ancelottim, ako sa tešil." Podľa Havrillu bola najväčším mimofutbalovým zážitkom z tohto zápasu jazda na štadión. "Keď sme išli ráno pred zápasom na tradičný míting, cesta nám trvala približne 50 minút. V podvečer na zápas si nás už na starosť zobrali dvaja karabinieri na motockloch. To bol zážitok ako z filmu. V preplnených uličkách, v špičke sme sa na štadión dostali za 12 minút! ´Rozbíjali´ všetko pred nami. V úzkych uličkách sme išli pomedzi autá asi 80-tkou. Keď sme sa dostali do zápchy, tak mi karabinieri pripadali, ako keby boli na koňoch. Všetko pred nami porozrážali, autá ´povyhadzovali´ na chodníky a na trávniky a my sme sa predierali medzi nimi. To bol zážitok!"

Po návrate domov bol Richard Havrilla štvrtým rozhodcom i v zápase Ružomberok - Petržalka a jeho cesta viedla opäť na východ. Tentoraz do Litvy, teda do ďalšej krajiny bývalého Sovietskeho zväzu. V pobaltskej republike pobudol týždeň, na programe bol kvalifikačný turnaj ME do 17 rokov. Akcia, aká nedávno prebiehala v mestách na východnom Slovensku. "Ani v Litve sa nehralo v hlavnom meste Viľnius, ale v druhom najväčšom meste Šiaulai. Oproti Arménsku a Azerbajdžanu to bol veľký rozdiel. Rozhodoval som dva zápasy: Litva - Albánsko 3:2 a Island - Albánsko 3:0. V súboji Litva - Island som bol štvrtým rozhodcom. Z postupu sa nakoniec tešili Rusi, ktorí ma neprekvapili svojou hrou, aj som ju očakával. Zaskočili ma však Islanďania, ktorí produkovali jednoduchú hru, mali na ňu aj vhodné typy. Futbal na tomto ostrove napreduje nielen medzi dospelými, ale i v mládežníckych kategóriách."

Po návrate domov tentoraz nenasledoval zápas doma, ale v rámci výmeny arbitrov, si R. Havrilla vyskúšal poľskú najvyššiu súťaž. Na Sliezku viedol súboj Odra Wodzislaw - Lech Poznaň (2:0). "Hostia si vypracovali štyri stopercentné šance, nepremenili ich však, za čo ich domáci v závere potrestali dvoma gólmi. Úroveň hry bola lepšia, ako na Slovensku. Hral sa rýchlejší a silovejší futbal, ako sme zvyknutí doma. Počas celého zápasu pršalo. Vyše tri tisíc divákov na menšom štadióne vytvorilo s bengálskymi ohňami skvelú atmosféru." O osude stretnutia rozhodla 73. minúta, keď hosťujúci hráč stiahol vo vyloženej pozícii domáce útočníka, ktorý si nabiehal na center. Futbalista Lechu Kryger išiel predčasne pod sprchy a nariadenú jednástku Nowacki premenil. Zaujímavosťou poľskej ligy je program jednotlivých kôl. "Francúzska televízna spoločnosť Canal+ kúpila práva na poľskú súťaž. V piatok, sobotu a v nedeľu je je priamy prenos a z ostatných piatich zápasov, ktoré sa hrajú v jednotný čas, sú hodinové záznamy. Inak, Canal+ ako sponzor ligy dáva ročne každému klubu 500 000 euro, čo je okolo 20 miliónov korún! Táto zmluva má platiť ešte dva roky. Poľský futbal vlastne napreduje vďaka týmto peniazom a je to poznať." Delegátom zápasu bol bývalý poľský rozhodca číslo 1. Ryszard Wójcik. "Poďakoval sa za výkon. Trochu sme si vydiskutovali penaltu a hlavne červenú kartu, či musela nasledovať. Spomenul, že slovenskí rozhodcovia sú prínosom pre poľskú súťaž." Bodaj by to platilo aj opačne. Poľskí arbitri sú totiž na Slovensku pod veľkou paľbou kritiky.

Apropó - Wójcik. Ani sa nečudujeme, že každý sporný verdikt, ktoré rozhoduje o osude zápasu si rád podrobne prediskutuje. Ku koncu svojej kariéry sa totiž neblysol najvydarenejšími rozhodnutiami. Po hráčoch anglického futbalového klubu Leeds United si na výkon dobre pamätajú aj slovenskí futbaloví reprezentanti. Práve Wójcik si 6. marca 2001 v zápase Ligy majstrov Real Madrid - Leeds United (3:2) nevšimol vyrovnávajúci Raúlov gól rukou do siete hostí a za svoj omyl sa poľský arbiter po stretnutí hráčom Leedsu ospravedlnil. O necelé 3 týždne nezvládol úplne Wójcik dôležité momenty kvalifikačného stretnutia Turecko - Slovensko (1:1), keď odpískal viac než problematický zákrok Tomascheka v šestnástke na domáceho futbalistu. Turci po premenenej jedenástke viedli 1:0. Neskôr vyrovnal práve Tomaschek. "Nerád sa vyjadrujem k výkonom rozhodcov, aj keď zápas Turecka so Slovenskom som sledoval. Je pravdou, že niektoré momenty v zápase boli veľmi diskutabilné," povedal k rozhodcovskej téme vtedajší šéf rozhodcovskej komisie SFZ Jozef Marko.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 015
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 912
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 018
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 015
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 878
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 10 695
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 385
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 663
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 566
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 537
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Pilotné testovanie pokračuje (minúta po minúte)

V okrese Bardejov pokračuje celoplošné testovanie na Covid-19.

Plošné testovanie v Bardejove.
Košice pripravujú približne stovku odberných miest. Rokuje sa aj so súkromnými majiteľmi športovísk a spoločenských sál.
Kotlárovci na humenskom súde.
Kontajnerové stojisko v Prešove na Sídlisku III.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Čakanie na testovanie na Orave.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.

Ilustračné foto.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop