obchodníka, ktorý ho mal záujem dodávať pre Rwandu. O jej zaslanie požiadal britský novinár Brian Thomas, ktorý sa predstavil ako zástupca firmy TRI.
Podľa obchodného riaditeľa spoločnosti Michala Kvantu mal referent vedieť, že Rwanda je krajina podliehajúca embargu Organizácie Spojených národov (OSN). Obchodný referent síce zahraničného záujemcu informoval, že bez certifikátu konečného užívateľa (EUC) obchod nebude možný, podľa Kvantu mu tiež mal oznámiť, že v prípade Rwandy je zbytočné takúto ponuku vôbec robiť, pretože do Rwandy sa vyvážať nesmie.
Voči firme Petina International už začalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) správne konanie pre podozrenie z porušenia zákona o obchodovaní s vojenským materiálom.
M. Kvanta včera na tlačovej besede v Bratislave zdôraznil, že táto ich chyba "bola absolútne nepodstatná a hlavne nie je a nemohla byť nebezpečná" a ich firma zákon v žiadnom prípade neporušila. Firma totiž očakávala, že možný nový britský partner predloží certifikát konečného užívateľa, kde sa okrem iného nakupujúci zaväzuje, že tovar sa nebude reexportovať. Certifikát pritom vystavuje príslušné ministerstvo krajiny, do ktorej sa špeciálny tovar dováža.
Na základe informácii Briana Thomasa v nedeľu britské noviny The Sunday Times napísali, že slovenské firmy vyvážajú zbrane do zakázaných krajín, zaradených do zoznamu OSN. Podľa predstaviteľov spoločnosti Petina International denník hrubo poškodil dobré meno spoločnosti a v súčasnosti skúmajú prípadné právne kroky na jeho ochranu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.