„konkláve" v Ríme. Po rokovaní európskych lídrov o ústave na summite v Bruseli to včera oznámil taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini.
Podľa jeho slov sa v rokovaniach o európskej ústave „ukazuje stále väčší konsenzus". Hoci vo viacerých oblastiach zostáva vyjasniť niekoľko technických detailov, len dve otázky sa ukazujú ako mimoriadne problematické: zloženie Európskej komisie a systém hlasovania v Rade EÚ. Doterajšie diskusie mieni predsedníctvo vyhodnotiť a bilaterálne kontaktovať jednotlivé štáty kvôli vyjasneniu pozícií. „Koncom novembra potom prídeme s konečným návrhom," povedal Frattini.
Jeho obsah určia podľa neho tri princípy: nesmie to byť len minimálny kompromis, musí uľahčiť rozhodovanie únie, nie blokovanie rozhodnutí, a musí zachovať rovnováhu inštitúcií. Po včerajších rokovaniach sa pred ministerskou konklávou naplánovanou na 28.-29. novembra do Ríma ešte dvakrát stretnú ministri zahraničia. Podľa Frattiniho v prípade nevyhnutnosti zvolá Taliansko mimoriadny summit lídrov v polovici novembra. „Je to zatiaľ len možnosť, nebolo prijaté rozhodnutie," povedal Frattini.
Podľa diplomatov a hovorcov včerajšia diskusia lídrov nepriniesla nič nové. Lídri v podstate zopakovali svoje stanoviská k základným inštitucionálnym sporom. „Nezaznelo nič prekvapivo nového," potvrdil český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda. Jasne sa podľa neho ukazuje, že hlavné otázky ostanú otvorené a vyriešia sa až v samom závere rokovaní.
Najvážnejšie nezhody panujú podľa Talianov v otázke zloženia Európskej komisie a hlasovacom systéme v Rade EÚ. Pri komisii sa vytvorili dva tábory: jeden presadzuje zachovanie princípu jeden komisár-jedna krajina aj po roku 2009, medzi týmito krajinami je aj Slovensko. Ďalšia, menšia skupina štátov, sa stotožňuje s návrhom Konventu, aby v komisii bolo po roku 2009 iba 15 komisárov s hlasovacím právom, ostatní by hlasovať nemohlo. Podľa Frattiniho je návrh Konventu „najlepším riešením". Argumentuje tým, že v komisii sa aj tak len veľmi zriedkavo hlasuje a už aj Zmluva z Nice počítala s tým, že v budúcnosti bude v komisii menej členov ako členských krajín v EÚ.
Druhým tvrdým orieškom rokovaní je hlasovací systém v rade. Poľsko a Španielsko tvrdohlavo presadzujú zachovanie systému z Nice, ktorý im pridelil 27 hlasov a omnoho väčším krajinám len 29. Konvent navrhuje novú definíciu väčšinového hlasovania, ktorú by tvorilo 50 percent členských štátov a 60 percent populácie. Váha Poľska a Španielska voči Nemecku či Francúzsku by sa tým zmenšila. V hre je tiež „blokovacia menšina", teda počet hlasov, respektíve členských štátov a obyvateľov, ktorí môžu rozhodnutie zablokovať. Frattini v tejto súvislosti zdôraznil, že cieľom ústavy musí byť uľahčiť prijímanie, nie blokovanie rozhodnutí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.