Staten Island, keď ho zasiahlo silné vlnobitie. Ako oznámila newyorská polícia, jeden z dvoch kapitánov po havárii v panike utiekol z miesta činu a krátko nato sa pokúsil o samovraždu.
Trojposchodový trajekt Staten Island bol na pravidelnej plavbe medzi newyorskými štvrťami Manhattan a Staten Island a práve vchádzal do prístavu. O 03.20 h SELČ, na konci svojej trasy plavidlo v plnej rýchlosti narazilo do obrovských drevených pilierov prístavného móla terminálu St. George pri brehoch Staten Islandu. Najväčší nápor úderu si odniesli pasažieri na pravom boku lode, ostatní v hrôze vyskakovali do mora, aby si zachránili život. Mnohí utrpeli vážne zranenia, niektorým pri náraze odtrhlo ruky či nohy. "Je to strašná tragédia. Ľudia, ktorí sa vracali z práce domov, odrazu nie sú medzi nami," povedal v nočnom spravodajstve televízie NBC starosta New Yorku Michael Bloomberg. Podľa jeho slov trajekt pri vjazde do prístavu narazil do móla bočnou stranou a plavil sa vedno s ním, čo mu celkom odtrhlo pravý bok.
Bloomberg nechcel špekulovať o tom, čo bolo príčinou nárazu, no uviedol, že posádka lode sa podrobí vypočúvaniu a skúške na prítomnosť drog a alkoholu v krvi. Kapitán trajektu, ktorého polícia označila ako Richarda Smitha, bezprostredne po havárii plavidlo opustil a bežal do svojho domu neďaleko móla, kde sa pokúsil o samovraždu. Smith si podrezal žily a strelil sa do hlavy. Asi hodinu po nehode sused privolal sanitku, ktorá zraneného kapitána odviezla do Univerzitnej nemocnice na Staten Islande, kde sa ocitli aj mnohé z obetí nešťastia. Smith sa údajne podrobil operácii a zostáva v nemocnici v kritickom stave pod policajným dozorom. Polícia mu odobrala vzorky krvi a odoslala ich na rozbor pre prítomnosť omamných látok. Podľa nemenovaných zdrojov odvolávajúcich sa na člena posádky trajektu, vyšetrovatelia zisťujú, či kapitán pri vchádzaní do prístavu zaspal za kormidlom.
K tragédii došlo za veterného počasia, keď poryvy vetra v New Yorku miestami dosahovali rýchlosť až 80 km/h. Voda v prístavoch bola rozbúrená a na mnohých mostoch platilo obmedzenie rýchlosti. Mestom prevádzkovaná trajektová doprava medzi Manhattanom a Staten Islandom, ktorá prepraví 70 000 ľudí denne a 19 miliónov ročne, bola prerušená. Havária je najtragickejšou v celej 98-ročnej histórii trajektovej dopravy ostrva Staten Island. K podobnej kolízii v dokoch toho istého terminálu došlo v roku 1995, keď o život prišlo 18 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.