overiť svoje zdravie. Všeobecná zdravotná poisťovňa je rozhodnutá takýchto lekárov rázne napomenúť.
Analýza poisťovne hovorí, že len 13 percent dospelých medzi 20-50 rokmi bolo vlani na preventívnej prehliadke u svojho praktického lekára. Dospelí by mali chodiť na prehliadku raz za dva roky. U gynekológa bolo vlani preventívne len 26 percent žien, pritom by mala prísť každá.
Preventívne prehliadky sú zatiaľ bezplatné, praktickým lekárom aj gynekológom ich preplácajú poisťovne. Pacient by podľa zákona nemal platiť ani dvadsaťkorunový poplatok za návštevu lekára.
"Ľudia by mali k prevencii pristupovať aktívne," hovorí riaditeľ Všeobecnej zdravotnej František Valášek. Sú však aj lekári, "ktorí nemajú záujem preventívne vyšetrovať pacientov, hoci už dva roky za preventívnu prehliadku majú zaplatené nad rámec kapitačnej platby (paušálu, ktorý dostávajú na každého poistenca)", hovorí Valášek.
Poriadna preventívna prehliadka by mala trvať aspoň 30 minút. "Ak zistíme, že lekári sa prevencii nevenujú, sme rozhodnutí pristúpiť aj k radikálnemu kroku a neuzavrieť s nimi zmluvu," varuje Valášek. Ambulancia by potom mala značné problémy, pretože vo VšZP je poistených 65 percent obyvateľov Slovenska.
Lekári sa bránia. "Aj keď rozposielame pozvánky na prevencie pacientkám, ktoré sa v ordinácii už dlhšie neukázali, polovica z nich nepríde," hovorí gynekologička z polikliniky na Tehelnej.
Lekári tiež upozorňujú, že pacienti sú málo disciplinovaní. Často nedodržiavajú zásadu, že na biochemické vyšetrenia krvi treba prísť nalačno a aj večera má byť ľahšia. Potom sú výsledky skreslené, nedajú sa vyhodnotiť a vyšetrenia treba robiť znova.
Celkom dobrá je podľa lekárov situácia v prevencii detí. Deti chodia na prehliadky takmer tak, ako majú, u 21 percent z nich sa včas zachytia odchýlky od normálneho zdravotného stavu, z toho 12 percent je závažných. Pediatri sú v tomto dôslednejší ako praktickí lekári pre dospelých.
"Rodičom detí posielame pozvánky na preventívne prehliadky a očkovanie. Ak sa do ordinácie nedostavia, znovu im telefonujeme. Problematických pacientov upozorňujeme aj mesiac dopredu, najneporiadnejších uháňame dovtedy, kým neprídu," hovorí lekárka pre deti a dorast Ľubica Pokorná. "Občas sa stávajú aj prípady, že musíme zájsť za nimi domov."
Autor: mar, naj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.