aktérom slovenský prezident, ktorý, keď bol v Budapešti naposledy, dokončil svoj príhovor v parlamente v maďarčine, čím si vyslúžil frenetický aplauz. Nielen vďaka znalosti jazyka majú Rudolfa Schustera u susedov radi a komunikujú s ním lepšie, než s predstaviteľmi vlády. To sa ukázalo aj včera, keď zavítal do Pešti na pozvanie kolegu Ferenca Mádla.
Ak už terajšia vizita vzťahom nepomôže, určite im neuškodí. Problém je, že Rudolf Schuster nie je tvorcom slovenskej zahraničnej politiky. A ešte väčší, že sa nezmestí do kože a snaží sa ju na vlastnú päsť robiť. Maďari museli byť poriadne prekvapení, keď im prezident navrhol, aby sme ešte pred vstupom do EÚ zaviedli špeciálny režim cezhraničného styku. Nejde o to, že by odbúranie byrokracie v obchodnom styku o pár mesiacov skôr bolo zlou myšlienkou; Schuster ale svoju iniciatívu nekoordinoval, ako obvykle, s ministerstvom zahraničných vecí ani vnútrom. Kukan, ktorý bol včera v Košiciach, sa pri počutí správy len potuteľne usmieval. Vie, že kým by sa dvojstranná zmluva vyrokovala, je 1.máj 2004 a všetci sme v únii. Nepríjemné je ale si predstaviť ten trapas, keby vláda s ideou nesúhlasila. Takéto srandičky sa vždy vyjednávajú na úrovni exekutívy - príkladom je nedávna schôdzka ministrov vnútra, ktorí dohodli zjednodušený prechod hraníc na občiansky preukaz. Aj táto, vcelku nezložitá administratíva, si vyžiada novelizáciu niekoľkých medzištátnych dokumentov.
Improvizáciami z vlastnej hlavy sa Schuster len strápňuje a dostáva slovenskú zahraničnú politiku do polohy ochotníckeho divadla, kde si každý do scenára pripisuje vlastné party. Spolupráca MZV s prezidentom nefunguje fakticky od chvíle, čo nastúpil do úradu. Netvrdíme, že vždy vinou Schustera, ale tento prípad naznačuje, že väčšinou áno. Ak z kandidáta Kukana vyrastie prezident Kukan, bude zaujímavé sledovať, čo sa zmení.
Aktuálna agenda krajanského zákona sa dočkala v Budapešti nového povzbudenia - dvojstranná komisia, ktorá rieši problém vyplácania školských príspevkov, by mala rokovania urýchliť. Schuster sa na tom zhodol s maďarským premiérom Medgyessym. Malý problém je opäť v tom, že urgenciu v tomto zmysle adresoval minulý týždeň v liste Kukanovi jeho rezortný kolega László Kovács, ktorý sa domnieva, že naša strana dohodu brzdí. Slovenský prezident teda mimovoľne skĺzol na pozíciu maďarskej diplomacie. Isteže, Kukan v odpovedi Kovácsovi, ktorú poslal v piatok, nepíše, že ponáhľať sa máme pomaly, ale popiera, že by rokovania doteraz viazli. Disharmóniu medzi zodpovedným rezortom a prezidentom je aj tu cítiť. A to ešte nerozoberáme obsah rozhovoru, ktorý poskytol Schuster pri príležitosti svojej návštevy najväčšiemu maďarskému denníku Népszabadság. Kritizuje vládu i Dzurindu rovnakým tónom i argumentáriom, ako v pondeľňajšom interview v Korzári, čo je úplne nenáležité správanie pred zahraničným publikom.
Pravda, takéto nuansy dnes Maďari, totálne pohltení vnútropolitickými škandálmi, veľmi nevnímajú. Schuster predstavuje pre nich stále tú prívetivejšiu tvár slovenskej politiky. A to mu treba nechať, keďže vzhľadom na svoj "mantácky" koreň politizuje bez záťaže, ktorou sú obťažkaní v styku s Maďarmi iní naši predstavitelia. Jeho výzva po nadštandardných vzťahoch, aké máme napríklad s Českom, je však zase uletená. Niežeby nebola sympatická, ale je nereálna. Dlhoročná opatrnosť sa nedá lámať cez koleno. Najskôr asi musí vyrásť - na oboch stranách - nová generácia politikov. Hoci občasné signály lámania nedôvery už existujú. Prekonať sám seba dokázal napríklad Hrušovský, ktorý v prejave k 10. výročiu slovenskej samostatnosti vyzval k prehodnoteniu pohľadu na spoločné dejiny. Slovensko by sa nemalo od svojej uhorskej histórie dištancovať, ale ju prijať za svoju - v dobrom i zlom.
Hrušovských je málo, nadštandardné vzťahy (a aký majú vlastne obsah?) nie sú na programe dňa ani najbližších rokov. Vo vzťahu k Maďarom by malo Slovensko najprv riešiť také "technické" detaily, akým je napríklad absencia veľvyslanca v Budapešti, ktorá trvá už viac ako rok. A to je chyba rezortu zahraničia, v tomto je Schuster naozaj nevinný. Je nepochopiteľné, ak doteraz Kukan dokázal osloviť iba takých adeptov, ktorí o funkciu nemajú záujem. Vyzerá to skoro ako diplomatická odpoveď na krajanský zákon. Citlivá je tiež otázka maďarského biskupa, ktorého sa domáha veriaca časť menšiny. V neposlednom rade zostáva neuzavretý vleklý problém Gabčíkova, kde je dohoda aj po desiatich rokoch v nedohľadne. To sú reálne veci, ktoré aj nad rámec krajanského zákona zaťažujú slovensko-maďarský dialóg. Pohnúť s nimi by znamenalo, že vzťahy začínajú byť štandardné. Aj od toho sme zatiaľ ďaleko, na čom nič nemení ani Schusterova návšteva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.