iniciatíva počíta s tým, že by sa podobne postupovalo aj voči sudcom. Imunita poslancov by zostala obmedzená iba na ich výroky na pôde parlamentu. Pri trestnom stíhaní sudcov by sa už nevyžadoval súhlas Ústavného súdu. O niečo podobné sa už tento rok pokúsil Tomáš Galbavý z SDKÚ. Pre nedostatočnú podporu svoj návrh musel stiahnuť. Neúspešná bola aj snaha predsedu DS Jána Lángoša v roku 2001.
Člen mandátového a imunitného výboru Gábor Gál z SMK s obmedzením vlastnej imunity súhlasí, ale otváranie ústavy iba pre tetno dôvod nepovažuje za najšťastnejšie. "Ústava by potrebovala oveľa vážnejšie zásahy ako tento," myslí si Gál. Privítal by, keby sa vyriešili niektoré otázky súvisiace so vstupom do únie. "Zatiaľ asi každý poslanec, ktorý bol podozrivý so spáchania trestného činu, bol vydaný," povedal Gál. Je presvedčený, že sa v parlamente nevyskytuje falošná kolegialita.
Za súčasných podmienok pripravovanú novelu úplne odmieta Sergej Kozlík z HZDS. Môže za to podľa neho príliš veľa káuz proti predstaviteľom opozície. "Zatiaľ tu nie je dôvera, že nebude zneužité zúženie imunity," vyhlásil Kozlík.
Koaličná ANO zatiaľ o tejto otázke nerokovala. Preto Ľubomír Lintner nechcel zaujať oficiálne stanovisko. "Tak, ako to vnímam, tiež je prvý dojem negatívny, ale to je len moja analýza," hovorí Lintner na otázku zúženia sudcovskej imunity. So zúžením poslaneckej imunity osobne problém nemá.
Podobný názor má aj Robert Kaliňák zo Smeru. Súhlasí, aby mali poslanci na maximum obmedzenú imunitu za spáchané trestné činy a priestupky. Ich politická práca je však podstatne rozsiahlejšia ako iba výroky na pôde parlamentu, preto by táto otázka ešte mala byť preskúmaná. Vôbec však nesúhlasí s tým, aby sa siahalo na imunitu sudcov. Považuje to za ohrozenie ich nezávislosti. "Nemám pocitm, že by bol niekedy väčší problém so sudcovskou imunitou," dodal Kaliňák.
Súhlasí s ním predseda Slovenskej únie nezávislého súdnictva Daniel Hudák. "Každá nezávislosť musí mať nejaké garancie, myslím si, že je to zasahovanie do nezávislosti súdnej moci," vyhlásil.
Predseda konkurenčného Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák podobné obavy nemá. Proti obmedzeniu imunity za činy, ktoré nesúvisia s výkonom fukcie sudcu neprotestuje. "Nemáme vôbec žiadne námietky voči tomu, že by sa v tomto smere obmedzila imunita sudcov," vyhlásil. Podmienkou je, aby sa v ústave zakotvilo, že sudcovia nemôžu byť trestne stíhaní za rozhodovaciu činnosť a to ani po zániku funkcie.
(rp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.