Hanoj (TASR) Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) včera na Medzinárodnej konferencii o akútnom ťažkom respiračnom syndróme (SARS) v Hanoji
Marcela Gálová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
varovala svetové zdravotnícke kruhy pred nadmernou dôverou v spojitosti so SARS a vyzvala ich, aby sa pripravili na možné prepuknutie atypickej pneumónie. Regionálny riaditeľ WHO pre Západnú Tichomorskú oblasť Šigeru Omi varoval, že SARS sa môže znova objaviť, preto zdravotnícke kruhy musia byť na to pripravené. Svet musí byť pripravený na všetko, zdôraznil v prejave, ktorý prečítala zástupkyňa WHO vo Vietname Pascale Brudonová.
Do vietnamského hlavného mesta prišlo na dvojdňovú konferenciu vyše 150 zdravotníckych pracovníkov z európskych štátov, USA a Kanady aj z krajín juhovýchodnej Ázie. Experti si v Hanoji pripomenú ponaučenie z prvej krízy netypickej pneumónie a zaoberať sa budú aj otázkami o opatreniach, ktoré bude treba urobiť pred prípadnou druhou epidémiou SARS.
Epidémia SARS odhalila globálnu zdravotnícku slabosť, ktorú môžu teroristické hrozby zhoršiť. Dopady epidémie netypickej pneumónie na ekonomiku v súčasnosti sa revidujú smerom dole. Napríklad Čína, ktorá bola najviac touto chorobou postihnutá, keď v nej zomrelo 349 ľudí zo 774 infikovaných, oznámila, že jej ekonomický rast v tomto roku bude aj napriek epidémii 8,5 percenta. Ázijský kontinent následkom epidémie SARS prišiel o 18 miliárd dolárov, čo predstavuje približne 0,6 percenta ekonomického rastu. Napriek tomu Ázia v tomto aj budúcom roku má mať najvyšší ukazovateľ ekonomického rastu - podľa odborníkov Ázijskej rozvojovej banky.
Špecialisti WHO zdôraznili, že neúspech v prevencii pred novou možnou epidémiou môže mať katastrofálne následky na svetový obchod a turistický ruch, regionálne ekonomiky, povesť konkrétnych krajín a dôveru verejnosti vo výkonnú moc.
SARS prepukol v novembri minulého roku v čínskej provincii Kuang-tung. Atypické pľúcne ochorenie sa potom rozšírilo do asi 29 krajín, infikovalo sa ním 8098 ľudí a zomrelo 778 osôb. Vietnam patril medzi najviac postihnuté krajiny vírusom vyvolávajúcim akútny ťažký respiračný syndróm. Zároveň sa tejto krajine ako prvej podarilo oficiálne epidémiu odstrániť. Vo Vietname sa kontaminovalo 63 ľudí, z ktorých piati na SARS zomreli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.