Ruská kapsula Sojuz TMA
Misia je druhou v poradí, pri ktorej ruský Sojuz vyniesol na stanicu Američana od pozastavenia amerického programu využívania raketoplánov. K suspendovaniu ich letov došlo po katastrofe raketoplánu Columbia 1. februára so siedmimi mŕtvymi. Americký kozmický úrad NASA je teraz pri doprave svojich astronautov závislý od pomoci Ruska.
Kapsula Sojuz mala v prvom rade slúžiť ako evakuačná loď pre stanicu. Teraz je to jediný dopravný prostriedok schopný odviezť posádku na orbitálny post a z neho. Ôsma posádka je veľmi skúsená. Foale a Kaleri majú zotrvať na stanici asi 200 dní. Obaja chcú po prvý raz naraz vystúpiť do otvoreného kozmu a pracovať na vonkajšej konštrukcii stanici, hoci ich zvnútra nebude zaisťovať tretí kolega. Kvôli havárii amerického raketoplánu došlo aj k redukcii počtu posádky ISS z troch na dvoch členov.
Foale je zároveň prvým Američanom, ktorý slúžil na ISS i jeho predchodkyni, ruskej stanici Mir. Člen doterajšej posádky Jurij Malenčenko sa zas stal prvou osobou, ktorá opustila planétu ako slobodná, no na Zem sa už vráti k manželke. Svadbu na diaľku absolvoval v auguste. Malenčenko a Američan Edward Lu pracujú na stanici od konca apríla. Obaja sa spolu s Duquem vrátia na Zem 28. októbra. Experti očakávajú toto pristátie s nervozitou. Pri návrate predchádzajúcej kapsuly Sojuz s posádkou na palube vesmírna loď tvrdo zosadla v dôsledku počítačovej chyby asi 500 kilometrov od cieľového miesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.