rámci štvorčlennej vládnucej koalície. Obávaný posun doprava však podľa pozorovateľov v krajine helvétskeho kríža nenastal, pretože svoje pozície si polepšili aj sociálni demokrati a zelení.
Podľa konečných výsledkov SVP získala 27,7 percenta hlasov a svoje postavenie v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami si zlepšila o 5,2 percentuálneho bodu. V 200-člennom parlamente (Národná rada) tak SVP obsadí 55 kresiel. Od roku 1959, keď platí tzv. čarovná formulka určujúca zloženie vlády, nezískala žiadna švajčiarska strana toľko hlasov voličov. Tesne za pravičiarmi skončila Sociálnodemokratická strana Švajčiarska (SPS), ktorá získala 24,2 percenta hlasov (nárast o 1,7 percenta) a 53 mandátov. Zelení dostali 7,7 percenta hlasov, čo im zabezpečilo 13 mandátov (nárast o štyri). Liberálnodemokratickej strane (FDP) dalo hlas 16 percent voličov, čo je skoro o štyri percentá menej ako pred štyrmi rokmi. Kresťanskodemokratická strana (CVP) stratila tri percentá voličov a dostala 13 percent hlasov. FDP a CVP budú mať v parlamente o 14 poslancov menej.
SVP prekvapujúco získala šesť mandátov vo francúzsky hovoriacom západnom Švajčiarsku, kde kandidovala prvýkrát. V tradične sociálnodemokratickom kantóne Ženeva, ktorý zastupuje 11 poslancov, získala na prvý pokus dve kreslá. Tieto výsledky volieb skrývajú hrozbu polarizácie švajčiarskej politickej scény, ktorá sťaží prijímanie kompromisov vo vláde a mohla by vyústiť až do vzájomného blokovania politických strán. Problémy sa začali rysovať po tom, čo predseda SVP Ueli Maurer požadoval druhé kreslo pre svoju stranu vo vláde (Spolková rada). Na toto kreslo bude 10. decembra kandidovať priemyselník Christoph Blocher. Ak ho nezvolia, SVP z vlády odíde.
"Našu politiku si presadíme, či už vo vnútri alebo mimo vlády," vyhlásil Maurer. Narážal tým na skutočnosť, že vo Švajčiarsku sa všetky dôležité politické otázky aj tak rozhodujú v referendách, v ktorých dokáže svojich prívržencov najsilnejšie mobilizovať práve SVP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.