rokovania NR SR sa očakáva, že dá odpoveď na už dlhší čas najfrekventovanejšiu otázku - má či nemá koalícia potrebnú väčšinu? Politicky presnejšie: Je vláda ešte vláda alebo už vláda nie je vláda?
Odpoveď z včerajška je umiernene kladná, ale stále nejednoznačná. Poslanci schválili kľúčové Lipšicove zákony v boji proti organizovanému zločinu a korupcii - korunného svedka, špeciálny súd a špeciálneho prokurátora. Toto je vážny signál, že systémom "všetci domov, vonku ani noha" sa dá fungovať. Teda pokiaľ budú pevné dohody a železná disciplína. Pri obyčajných zákonoch, kde k schváleniu stačí nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, môžu hrať s koalíciou aj absencie opozície, ktorá má síce bojovú rétoriku, ale žiadny výnimočný režim pre svoje kluby nezavádza. Výhodou koalície je, že tri strany - SMK, KDH a SDKÚ - si vedia udržať domáci poriadok.
Problémy sa ukazujú len v ANO, a tie včerajšok aj plne potvrdil. Odklad voľby Ľubomíra Lintnera za podpredsedu NR SR zapríčinila neprítomnosť Jána Drgonca, trojky z kandidátky ANO, ktorý sa v parlamente cíti od prvej chvíle ako na "voľnej nohe". Nie je to prvýkrát, čo chodí kam chce, respektíve hlasuje ako chce. Len kvôli tejto jednej absencii, tomuto jedinému hlasu stiahol Hrušovský Lintnera z programu a preložil hlasovanie o týždeň neskôr. Jeho nezvolenie by totiž mohlo vyvolať novú koaličnú turbulenciu.
Zaujímavé je v danej súvislosti to, že hoci účinky neúspešnej voľby majú dopadnúť na celú koalíciu, celý problém leží vnútri ANO. Nielenže sama stratila troch poslancov, ale nevie zdisciplinovať ani tých, ktorí zostali v klube. Sám Lintner vyklebetil, že Drgoncova cesta nemala nič spoločného s jeho poslaneckou funkciou, ale členstvom v Súdnej rade. Z Lintnerovho tónu sa dalo vytušiť, že v kríze sú vzťahy aj v rámci ANO. Práve táto najslabšia strana, ktorá sa ukázala už viackrát nevypočítateľná, je rizikovým faktorom. Paradoxne, po odchode Pavla Ruska do vlády možno ešte väčším než doteraz. Oni boli zvyknutí na vodcovskú ruku - Rusko spoza vrchstola vždy palcom ukazoval, ako majú hlasovať. Kto ich stmelí, keď v klube panujú intrigy, rozvrat a partikulárne záujmy?
Ako záložný súbor koalície asi bude vstupovať do hry časť Klubu nezávislých poslancov (Ľudová únia). Tkáč s Keltošovou evidentne nedržia situáciu v ĽÚ plne v rukách. Darmo produkujú ostré opozičné stanoviská, minimálne dvojica Polka a Abelovský sa riadi iným kompasom. Polka včera spochybnil opozičný konsenzus, ku ktorému sa pridala aj ĽÚ, že pri hlasovaní o Lintnerovi sa korporatívne vypracú z rokovacej sály. Vraj sila koalície by sa mala otestovať až pri rozpočte. Je absolútne jasné, že majú uzavreté s časťou koalície nejaké podstolové dohody. Najskôr s ANO - Polka sa už v auguste uriekol, že je možná v budúcnosti fúzia či nejaká iná forma kohabitácie s Ruskovou stranou.
V podobnej "obchodnej" pozícii sú aj nezávislí, ktorí sa odpútali od ANO. Je udivujúce počúvať, ako Branislav Opaterný, ktorý si vzťahy so svojou rodnou stranou totálne rozhasil, zrazu sľubuje podporu Lintnerovi, hoci ešte pred pár týždňami nevidel dôvod, prečo by mal za neho hlasovať. Aj Anton Danko, ktorý opustil ANO prvý, vraj pridá svoj hlas. Hoci existuje prezumpcia statočnosti, nedá sa zakrývať, že nové pomery v parlamente sú ložiskom politickej korupcie. Obraz kupčenia a kšeftov, ktoré sa dajú vytušiť v pozadí kľúčových hlasovaní, nepridá na dlhodobej dôveryhodnosti Národnej rady. To je perspektíva, ktorej sa asi nevyhneme. Vidíme nový fenomén v dejinách slovenského parlamentarizmu - extrémne zvýšená váha hlasu inak bezvýznamných poslancov bude rozhodovať o bytí či nebytí koalície, ústavných činiteľov, ministrov. Podobné "biznis centrum" funguje už dlhšie v poľskom Sejme, kde "planktón" (tak ich novinári volajú) nezávislých poslancov robí veľké obchody s vládou.
Je to choré. Nápad spojiť hlasovanie o rozpočte so žiadosťou vlády o vyslovenie dôvery preto vôbec nie je zlý. Hoci Ľubomír Lintner za ideu zožal výsmech i podozrenie, že sám chce koalícii vykrútiť krk, pravda je úplne inde. Práve hlasovanie o dôvere je jediný seriózny spôsob, ako otázku, či vláda je ešte vláda, zodpovedať priehľadne, demokraticky a nekorupčne. Každý poslanec sa pred tvárou verejnosti vysloví, kam patrí. Vláda sa zbaví pochýb o svojej sile a občania zase podozrení, že s mandátom, ktorý delegovali na svojich zástupcov vo voľbách, sa nehanebne kšeftuje. Nejde pritom o veľký hazard - nezávislí poslanci sú presne tí, ktorí sú zmenou pomerov najviac ohrození. Systémom, ktorý začal fungovať včera, sa koalícia môže nejaký čas držať, prežiť aj rozpočet a možno i ďalší rok, ale morálne straty budú obrovské.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.