mala k návrhom vážne výhrady aj koaličná ANO.
Zákony napokon prešli, hoci s rôznymi zmenami, ktoré minister spravodlivosti Daniel Lipšic označil za prijateľný kompromis.
Ak zákony podpíše prezident, vznikne nový Špeciálny súd a Úrad špeciálneho prokurátora, ktorému budú v prípade trestného stíhania podliehať všetci verejní činitelia od členov vldáy až po členov Bankovej rady NBS. Okrem toho bude mať tento súd a prokurátor na starosti aj všetky prípady korupcie alebo zakladania zločineckej organizácie.
Poslanec ANO Jirko Malchárek navrhol zmenu v tom, aby Špeciálny súd mohol stíhať verejných činiteľov iba vtedy, že by ich trestná činnosť priamo súvisela s výkonom ich právomocí. Poslanci súhlasili.
"Som spokojný, sú to kľúčové zákony v boji proti mafii a korupcii," povedal Lipšic. Všetky pozmeňovacie návrhy podľa neho vznikli po dohode s poslancami. "Pôvodný návrh bol o niečo dôraznejší, napriek tomu si myslím, že riešenie, ktoré parlament zvolil je dostatočné a prísne," povedal.
Ďalšia novela trestného poriadku zavádza nový inštitút korunného svedka. Aj voči tomuto mala výhrady ANO. Jej predstavitelia mali obavy zo zneužitia tohto inštitútu, napriek tomu všetci poslanci ANO hlasovali za.
Minister Lipšic navrhoval aj zmenu vo financovaní Najvyššieho súdu a Generálnej prokuratúry, ktorým by sa zrušili samostatné rozpočtové kapitoly a mali sa stať súčasťou rozpočtu ministerstva spravodlivosti. V radoch sudcov a prokurátorov tento krok nenašiel podporu. V rozprave vystúpil aj novozvolený predseda Najvyššieho súdu Milan Karabín, ktorý opätovne takýto návrh v záujme zachovania nezávislosti justície odmietol.
Poslanci prijali pozmeňujúci návrh poslanca Jirka Malchárka za ANO. Podarilo sa mu presadiť, že samostatné kapitoly týchto inštitúcií zostanú zachované. Ministerstvu spravodlivosti sa zároveň umožní vyjadriť sa k predloženým návrhom ich rozpočtu a záverečného účtu. Rezort justície tak urobí vždy pred predložením návrhov vláde a parlamentu.
Do druhého čítania prešiel aj vládny návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku.
Pôsobnosť špeciálneho súdu a špeciálnej prokuratúry
- sídlom týchto inštitúcií bude Bratislava
- špecializovať sa budú na boj proti korupcii a organizovanému zločinu
- ich pracovníci budú mať v niektorých prípadoch právo na zvýšenú ochranu
- pracovať v nich budú len zamestnanci, ktorí sa podrobia previerkam NBÚ
- špeciálni sudcovia a prokurátori budú mať vyššie platy - približne 80-tisíc korún
- do ich pôsobnosti patria okrem iných poslanci NR SR, členovia vlády, predsedovia ústredných orgánov štátnej správy, predseda a podpredseda NKÚ, sudcovia, prokurátori
Základné zmeny v trestnom poriadku
- zavádza sa inštitút korunného svedka
- upravujú sa ustanovenia o zaistení majetku a výkone trestu prepadnutia majetku
- sprísňujú sa podmienky pre podanie sťažnosti pre porušenie zákona a upravuje sa novým spôsobom konanie Najvyššieho súdu o tomto opravnom prostriedku
- upravuje sa inštitút zmieru
- úpravám podliehajú aj časti zákona upravujúce právny styk s cudzinou
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.