Michaela BREZINOVÁ, Tatranský denník KORZÁR
V jesennom období čakajú na záhradkárov posledné práce pred zimným oddychom. Po zbere ovocia je dôležitým krokom správne uskladnenie. Existujú rôzne spôsoby a každý záhradkár má svoje overené postupy. Základná rada znie: ovociu venujeme dôkladnú pozornosť. Uskladňujeme len zdravé plody! Najideálnejšie prostredie na prezimovanie je v suchých pivniciach s teplotou okolo desať stupňov, ktorá je relatívne stabilná. V panelákových pivniciach si môžeme pomôcť aj uložením ovocia do mikroténových vreciek. Vrecká zavesíme na šnúrku a takto uskladnené dobroty nám vydržia celú zimu vo výbornom stave. Ovocie si totiž vytvorí mikroklímu, vďaka ktorej nevysychá a udrží sa v sviežom a čerstvom stave. Uskladnenie zeleniny je tiež vecou zvyku. V podstate stačí dodržať tri základné kroky - presušiť, očistiť, uskladniť. Okrem zdravého a chutného ovocia sa treba ešte popasovať s napadaným lístím. Listy okolo stromov treba vyhrabať a skompostovať. Takto môžeme zužitkovať aj vňať zo zeleniny. Samozrejme, že na kompost nepoužijeme listy napadnuté škodcami alebo rôznymi chorobami. Takéto lístie spálime na vhodnom mieste, nie na poľnohospodárskej pôde.
Po vybratí zeleniny pôdu v záhradke prihnojíme maštaľným hnojom alebo umelým hnojivom. Proti kyslosti a zároveň na dezinfekciu slúži prevápnenie. Na vápnenie je najlepšie použiť vápenec s dolomitom, ktorý obsahuje aj mnohé živiny navyše.
Jesenné obdobie je obdobím výsadby nových stromčekov. Momentálne je vhodný čas na jadroviny, prípadne kôstkoviny. Pri výsadbe je dobré mať jamu pripravenú aj niekoľko týždňov dopredu, aby bola dostatočne odvetraná. Jama má byť dostatočne veľká. Na spodok použijeme kvalitnú zem, z ktorej urobíme kašovitú hmotu pridaním vody a do tejto hmoty vložíme korene budúceho stromu. Zasypeme tak, aby štepenec zostal nad povrchom zeme a mierne zatlačíme. Podobne sadíme aj drobné ovocie - egreše a ríbezle. K jednotlivým priesadám pridáme koly na pridržiavanie. Pri výsadbe stromov používame vhodné hnojivo. Neskúsenejším najlepšie poradia odborníci v špecializovaných predajniach. V prípade, že je suchá jeseň, je vhodná pravidelná zálievka. Prípadné mínusové teploty nevadia, voda vsiakne do zeme, a tak zabezpečí rastline dostatok vlahy.
Primeranú starostlivosť si zaslúži aj náradie, ktoré sme po celý rok používali. Nezabudnite ho očistiť, ošetriť napr. minerálnymi olejmi, aby nezhrdzaveli a uskladniť.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.