nádobách. Čoskoro sa presvedčili o tom, že sa týmto rastlinám v uzavretej sklenej nádobe nielen dobre darí a že si tam vytvoria za krátky čas vlastnú atmosféru. Princíp spočíva v tom, že rastliny i zemina neustále vyparujú vodu, ktorá sa zráža na vnútorných stenách sklenej nádoby a steká znova do zeminy.
Prednosti pestovania rastlín v sklených nádobách
Úspešné pestovanie ovplyvňujú mnohé faktory, pričom medzi rozhodujúce patria priaznivé klimatické podmienky, najmä teplota a vlhkosť vzduchu. Najväčšou prednosťou záhradky vo fľaši je to, že po vysadení sa už nemusíme o nič starať. To znamená, že celý rad rokov takáto "záhradka" nepotrebuje sústavnú starostlivosť a ošetrovanie.
V uzavretom priestore sú pestované rastliny chránené pred rozličnými škodlivými splodinami z ovzdušia, vrátane usadzovania prachu na listoch a stonkách. V neposlednom rade sú rastliny v uzavretých nádobách obyčajne zdravšie a uchránené pred rozličnými škodcami, pravda, ak ste použili zdravé rastliny, bezchybný substrát a pod., potom ostanú aj vo fľaši zdravé.
Na pestovanie sa dajú využiť aj rozličné druhy nádob. Najvhodnejšie sú však sklenené demižóny, gule, či rôzne typy starých fliaš. Aj do akvária môžeme vysadiť bohatý sortiment rozličných izbových rastlín. Avšak akvárium musíme uzavrieť sklenou doskou.
Zakladanie záhradky vo fľaši
Pretože rastliny v uzavretej nádobe by mali vydržať roky, musíme už vlastnej príprave venovať dostatočnú starostlivosť.
Na vysadenie takejto záhradky potrebujeme vhodné náradie s dlhými rúčkami. Ľahko si ich zhotovíme aj sami. Stará vidlička sa môže použiť na hrabanie, lyžička ako lopatka, cievka od nití na pritlačenie zeminy ku koreňom, žiletka sa uplatní pri prerezávaní. Každý z týchto pomôcok sa priviaže na jeden koniec tenkej paličky. Spojenie pripevníme ešte lepiacou páskou.
Na nasypávanie zeminy a ostatných materiálov použijeme papierový kornútok. Pomocou neho dosiahneme, že vnútorné steny fľaše ostanú čisté.
Najskôr musíme nádobu poriadne vyčistiť a dobre vysušiť. Na dno dáme 20 až 50 mm vysokú drenážnu vrstvu z riečneho piesku alebo drobných kamienkov, ktoré rovnomerne rozhrnieme. Na ňu príde niekoľko kúskov dreveného uhlia, ktoré ničí hnilobné baktérie. Potom nasypeme 50 až 80 mm hrubú vrstvu preparenej zeminy, ktorá môže byť premiešaná s rašelinou. Hrúbka jednotlivých vrstiev závisí od veľkosti nádoby.
Vysádzanie rastlín
Vysádzame hlavne mladé rastliny, ktoré aranžujeme spolu podľa odlišných tvarov, farieb listov a veľkosti. Väčšie rastliny umiestňujeme v strede, menšie na okrajoch. Každú rastlinu najskôr vyklopíme z črepníka, pozorne odstránime celú zeminu bez toho, aby sme poškodili korene či listy. Potom ju zrolujeme do kúska papiera tak, aby sa prekĺzla do vnútra nádoby. Keď sú korene vnútri, stonka a listy prejdú obyčajne ľahko. Vo fľaši papier pinzetou rozbalíme a vytiahneme von. Rastlinu zasadíme do vopred vyhĺbenej jamky, pinzetou ju pridržíme a lyžičkou prihŕňame k nej zeminu. Sadiť začneme najprv na obvode, aby zemina neumazala steny nádoby, ani listy vysadzovaných rastlín. Vysadenú záhradku môžeme doplniť kúskami kôry alebo zaujímavými kameňmi. Nakoniec pomocou hadičky jemne postriekame listy, aby sme spláchli prípadné nečistoty.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.