stromček z plastickej hmoty, pretože mu chýba vôňa ihličia, ktorá patrí k skutočnej vianočnej pohode. Avšak ani každoročné plienenie lesov pred sviatkami nemá veľký zmysel. Čo tak skúsiť vypestovať si ihličnatý stromček doma v kontajneri. Celý rok by tvoril dekoráciu bytu či vonkajšej predzáhradky a v decembri by sa z neho stal stromček vianočný.
Takže, ako na to? Najvhodnejšie je využiť dostatočne veľkú nádobu (predpokladáme totiž, že stromček bude z roka na rok väčší). Najvhodnejšie je zasadiť stromček z lesnej škôlky, ktorý je už zakorenený. V kontajneri má byť na dne niekoľko odtokových otvorov a nad nimi hrubšia drenážna vrstva z črepov, tehlovej drviny, drobného štrku alebo hrubej vláknitej rašeliny. Keď sa stromček do nádoby vysádza, nemal by sa porušiť koreňový bal. Pridáva sa ťažšia hlinitá pôda, ktorá sa musí dobre utužiť, aby sa stromček nevyvrátil. Zeminu v nádobe musíme pravidelne zalievať. Keď preschne, začne stromček zhadzovať ihličie. V kontajneri pestovaný stromček by mal zostať každoročne čo najdlhšie vonku, a to až dovtedy, keď sa bude ozdobovať. Po novom roku by sme mali stromček zbaviť ozdôb a umiestniť ho znova v záhrade spolu s nádobou. Nemali by sme zabúdať na pravidelnú zálievku. Práve v zime sa stáva, že koreňový bal vonku premrzne a korene nemôžu prijímať ďalšiu vlahu, čo má za následok úplné vyschnutie stromčeka. Je teda výhodnejšie, ak stromček vyberieme z nádoby, vysadíme na chránenom mieste v záhrade a okolo kmeňa a nad koreňmi navrstvíme dostatočne hrubú vrstvu lístia a rašeliny. Ak je však v tom čase pôda zamrznutá, musíme stromček, až dovtedy, kým ho môžeme vysadiť v záhrade, umiestniť s kontajnerom v chladnom, svetlom a bezmrazovom prostredí.
V nasledujúcom roku pred príchodom trvalých mrazov môžeme stromček znovu presadiť do väčšieho črepníka alebo vedra, aby sme ho mohli tesne pred Vianocami znovu premiestniť do bytu. Pri presádzaní nesmieme poškodiť korene, ani tie najjemnejšie. Pritom zistíme, ako stromček za rok vyrástol. Podľa toho, ako sme sa o neho starali, obyčajne o 0,1 až 0,3 m.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.