záhrade. Okrem toho presunutie doby výsevu, príprava pôdy na jesenné obdobie a úspora pareniskovej plochy nám umožňuje zmierniť jarný nápor prác v záhrade.
Pre jesenný výsev si zvolíme pozemok odburinený s ľahkou pôdou, ktorý na jar nie je rozbahnený topiacim sa snehom. Pôda musí byť vopred zrýľovaná a zásobená organickými a i priemyselnými hnojivami (polovica potrebného množstva fosforečných i draselných hnojív, najviac jedna štvrtina síranu amonného). Vzdialenosť riadkov volíme 25 až 30 cm, pretože pôda sa môže opätovným rozmŕzaním a mrznutím dvíhať. Riadky po výseve dobre utlačíme a povalcujeme. Všeobecným pravidlom pre jesenný výsev je požiadavka, aby semená nevyklíčili pred príchodom trvalých mrazov. Suchým alebo napučaným semenám mráz neuškodí. Pretože musíme počítať s nepredvídaným priebehom zimy a určitými stratami na rastlinách a semenách, vysievame o 20 až 50 percent semena viacej ako na jar.
Šalát, mrkva, karotka, petržlen aj cibuľa klíči ihneď po zídení snehu a niekedy už aj pod snehom. Je to spôsobené premrznutím semien, ktoré sú už nepatrnou teplotou povzbudené ku klíčeniu. Rastliny z jesenných výsevov sú odolnejšie proti mrazu ako rastliny z jarných výsevov. Porasty sú na jar omnoho hustejšie, preto ich musíme rýchlo vyjednotiť na vzdialenosť 3 cm, aby sa nám rastliny nevyťahovali, prípadne netrpeli hubovým ochorením. Ošetrovanie porastov je neskôr rovnaké ako z jarných výsevov. Odstraňujeme buriny, okopávame, polievame.
Takto dopestované druhy zelenín sú určené pre najskoršiu konzumáciu a v čase, keď ešte nemáme zeleninu rýchlenú v parenisku.
www.flora.sk
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.