Sportnet|22. okt 2003 o 00:00

Košice - Dlhoročná slovenská jednotka vo windsurfingu Košičan Patrik Pollák (na snímke) má za sebou 17. sezónu v kariére, ktorú ukončil 5. miestom na

v nemeckom Chiemsee na maratóne. Od roku 1987 začal vážnejšie venovať tomu to športu a vďake nemu štartoval na mnohých prestížnych podujatiach. Jeho vrcholom boli olympijské hry. Doteraz na štartoval na dvoch. V roku 1996 skončil v Atlante na 27. mieste a o štyri roky neskôr v Sydney obsadil 26. miesto. Blízko je k svojej tretej účasti na OH na budúci rok v Aténach, ale...

Slovensko si na septembrových majstrovstvách sveta v španielskom Cádize vybojovalo jedno miesto. Ešte v minulých rokoch by nebolo vôbec ťažké určiť, kto by štartoval v triede Mistrál, no teraz sa situácia z pohľadu tohto 31-ročného Košičana skomplikovala. Na predchádzajúcich majstrovstvách sveta v Thajsku v decembri si v redukovanom poradí krajín vybojovalo účasť v Aténach 11 krajín najlepších krajín. Slovensko tu prakticky nemalo šancu pobiť sa o miestenku. Účasť si zaistili ozajstné špičky v tomto športe. Väčšia šanca sa črtala tohto roku v Cádize, kde boli prichystané miestenky pre ďalších 15 krajín. Na budúci rok budú MS v apríli v Turecku a rozdá sa zvyšných deväť miesteniek. Konečný súčet 36 pretekárov v triede Mistrál doplní na OH v Aténach pretekár z domáceho Grécka. "V Cádize sme naozaj využili šancu vybojovať si miestenku na OH. Obaja s Martinom Lapošom sme skončili tak, že sme ´brali´ miestenku na olympiádu," povedal 31-ročný Patrik Pollák. Z pohľadu košického windsurfistu je tu však jeden háčik a to je práve to nedokončené "ale" z úvodu. Žilinčan Lapoš po prvý raz porazil Polláka práve v najnevhodnejšej chvíli - na majstrovstvách sveta. "Asi dva dni pred šampionátom som ochorel. Neviem, čo mi bolo, no nemohol, som jesť, hnačkoval som a celkovo som sa necítil dobre. Bol som slabý, schudol 4-5 kilogramov a chodil som ako tieň. Absolútne som nevládal," vrátil sa k zdravotným patáliam P. Pollák, ktorý nakoniec skončil po 11 rozjazdách na konečnom 50. mieste. Lapoš obsadil 47. priečku. Keďže obaja naši pretekári sa dostali do zlatej skupiny na MS v Cádize (kvalitnejšia polovica zo 118-členného štartového poľa), bolo jasné, že Slovensko nemôže skončiť horšie ako na 14. mieste v redukovanom poradí tých krajín, ktoré bojovali o miestenku a po Atlante 1996, Sydney 2000 bude mať Slovensko svojho zástupcu i na OH v Aténach 2004. "Mohol som nakoniec skončiť i pred Martinom, no pokazil som niektoré veci. Ťažko sa však súťaží, keď človek ledva žije. Bol som rád, že som vôbec došiel do cieľa v jednotlivých rozjazdách." Majstrom sveta sa stal so suverénnym náskokom Poliak Przemek Miarczynski. Inak veľký priateľ Patrika Polláka, ktorý sa často pripravuje práve s poľským družstvom. "Silný vietor a Przemek to je kombinácia, ktorá je prakticky nezdolateľná. Môžete sa opýtať hocikoho. Jednoducho je najrýchlejší na svete. Evidentné je to najmä po štarte, keď celé pole pretekárov naraz odštartuje a zrazu z neho vyrazí Przemek, ktorý ide evidentne rýchlejšie ako ostatní. Asi takým štýlom absolvoval celý šampionát. Vyhral 8 z 11 rozjázd, pričom do tej poslednej ani nenastúpil, víťazstvo už mal vo vrecku a tak si rozjazdu vychutnal z motorového člnu. Je však dosť vysoký a ťažký, takže, keby prestalo fúkať, mohol pokojne skončiť okolo 30. miesta. Pri silnom vetri však nemá konkurenciu. Keďže Poliaci mali dopredu určené podmienky pre účasť na OH v Aténach, vyhral národnú kvalifikáciu a pocestuje na olympiádu." Na Slovensku bol doteraz niekoľko rokov neohrozenou jednotkou P. Pollák, nik ďalší mu nešlapal na päty, takže keď si vybojoval miestenku, automaticky štartoval i na podujatí. Tentoraz sú na smetisku dvaja kohúti a keďže s niečím takým sa nerátalo, kvalifikačné pravidlá pre Atény neboli prakticky žiadne. "Skomplikoval som si situáciu. Na druhej strane je to novinka, že dvaja pretekári splnili kritériá. Mal by teda nasledovať nejaký systém národnej kvalifikácie. Mám na mysli, že sa vyberú 3-4 preteky Svetového pohára plus majstrovstvá sveta. Kto bude mať na konci najviac bodov z týchto akcií pôjde na olympiádu," poznamenal 29. windsurfista vo svetovom rebríčku na konci minulého roku.

Pollák zakončil sezónu počas predošlého víkendu na väčších pretekoch v Nemecku - Chiemsee maratón. "Je to veľká medzinárodná regata. Súťaží sa v otvorenej triede, raceboarde a v olympijskej triede Mistral. Práve triedu Mistral som vyhral a celkovo som skončil na 5. mieste. Hneď za mnou skončil Martin Lapoš," dodal od roku 1992 najlepší windsurfista Slovenska.