životného prostredia muselo pristúpiť k jeho korekcii vzhľadom na to, že v praxi dochádzalo k viacerým rozporom so zákonom. Obce si svojvoľne upravovali problematiku miestneho poplatku.
Poplatky sa budú platiť za komunálny odpad a drobný stavebný odpad, ktorý vzniká na území obce. V zákone sa uvádza, že dolná sadzba poplatku bude 10 halierov a horná 1,60 Sk za jeden liter alebo dm3. Za kilo komunálneho a drobného stavebného odpadu sa bude platiť najmenej 20 halierov a najviac 5 Sk. Ak v obci nie je zavedený množstvový zber, sadzba za osobu a kalendárny deň bude najmenej 20 halierov a najviac 3,30 Sk. V prípade, že obec už zaviedla množstvový zber, má právo ustanoviť vo všeobecne-záväznom nariadení spôsob platenia poplatku - zakúpením žetónov, špeciálnych vriec na odpady a podobne. Pokiaľ množstvový zber ešte nezaviedla, musí najskôr v nariadení určiť dĺžku obdobia, za ktoré sa bude poplatok platiť.
Oproti doterajšej úprave sa rozširuje okruh poplatníkov na všetkých pôvodcov komunálnych odpadov. Za poplatníka sa považuje aj osoba, ktorá nehnuteľnosť skutočne užíva a to bez ohľadu, či na užívanie má právny titul, alebo nie. Platiteľom poplatku už nebude nájomca nehnuteľnosti. Bolo potrebné zamedziť prípadu, keď napríklad správca domu vybral od nájomníkov príslušnú mesačnú sumu, ale obci ju neodviedol. Zákon by mal začať platiť od 1. januára budúceho roku.
Do druhého čítania sa dostal aj ďalší návrh ministra Lászlóa Miklósa o poplatkoch za uloženie odpadov. Dopad normy na obyvateľstvo bude, ak ho parlament definitívne schváli, 325 miliónov korún, čo predstavuje ročne okolo 65 korún na osobu. Tieto prostriedky sa však vrátia späť obciam. Použiť sa majú na aktivity v odpadovom hospodárstve, ktoré povedú k obmedzeniu vzniku odpadov a k ich zhodnoteniu. Podnikateľská sféra bude zaťažená vyššou sumou - 500 miliónov Sk.
Návrh antidiskriminačného zákona z dielne opozičného Smeru sa do ďalšieho legislatívneho procesu nedostal, návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení bude na programe až po prerokovaní prezidentom vrátených sociálnych zákonov a pri hlasovaní o poslaneckom návrhu novely Liečebného poriadku nebol parlament uznášaniaschopný. Minister financií Ivan Mikloš stiahol z rokovania vládny návrh zákona, ktorým sa ruší obmedzenie výdavkov politických strán a hnutí na propagáciu pred voľbami do parlamentu.
Poslanci sa budú v druhom čítaní zaoberať zákonmi o Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase, ktoré majú zefektívniť hospodárenie, kontrolu a riadenie týchto inštitúcií so zámerom zvýšiť kvalitu programu a konkurencieschopnosť. Do ďalšieho čítania posunuli aj zákon o autorskom práve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.