navrhne vláde zmeniť čerstvé uznesenie a snažiť sa nájsť na dostavbu budovy strategického partnera.
Po plamenných rečiach o národnom symbole a zmysle kultúry na minulom zasadaní si včera mediálny výbor parlamentu pozval ministra financií, aby vysvetlil, prečo vláda chce predať devätnásť rokov rozostavané divadlo v Bratislave.
Pôvodne mal minister kultúry Rudolf Chmel pripraviť návrh na predaj. Rozhodnutie vlády však ukázalo, že stavba má nadšených zástancov. Tentoraz prišli do parlamentu obhajovať dostavbu rôzni umelci na čele s Petrom Dvorským.
Poslanci sa podobne ako minule predbiehali vo vyjadreniach, aký význam divadlu prikladajú, a sformulovali niekoľko uznesení pre vládu a parlament. Uznesenia výboru majú odporúčací charakter.
Po diskusii Mikloš ustúpil. Pripomenul však sumy, ktoré každý rok žiadalo ministerstvo kultúry od štátu so sľubom, že ide o posledné peniaze na dokončenie. Každoročné "natŕčanie ruky" so žiadosťou na stovky miliónov podľa neho nie je riešením. Niekoľkokrát zdôraznil, že ministerstvo kultúry musí byť aktívnejšie a musí ponúknuť riešenie, ktoré by nerátalo len s peniazmi zo štátneho rozpočtu. Sám navrhol, aby sa našiel investor a utvorila akciová spoločnosť, do ktorej by štát vstúpil už s preinvestovaným majetkom a investor by mal budovu dostavať a aj zabezpečiť jej prevádzku. "Ak tam bude súkromný investor, bude mať snahu, aby to fungovalo," myslí si Mikloš.
S návrhom sa stotožnili poslanci aj prítomní umelci. "Je to pre nás nový impulz," povedal generálny riaditeľ SND Dušan Jamrich, súhlasil aj Dvorský.
Chmel nie je proti Miklošovmu návrhu s investorom. "Tento variant je ľahko načrtnúť, nájsť živého investora bude problém," hovorí. Vyzval možných investorov, aby sa ministerstvu ozvali. "Vidím to tak napoly." Na predloženie riešenia má dostať o mesiac-dva viac času.
Asi pred dvoma mesiacmi, keď opisoval rokovania so županom Ľubom Romanom, Chmel povedal, že istí "virtuálni investori", ktorí už investujú do pozemkov okolo divadla, sa objavili. "Pravdu povediac, mal som to z tretej ruky," spresnil včera.
Roman vtedy podľa Chmela navrhoval, že by budovu prevzala župa za korunu, potom by sa dokončila, a prevádzku by už nejako dokázal zabezpečiť. Roman prišiel aj s nápadom, že by sa všetky štátne divadelné súbory v Bratislave presťahovali do novostavby. Čo by bolo s ich pôvodnými budovami, nepovedal.
(mik)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.