koaličnej rade. ANO a SMK sa totiž nepodarilo v uplynulom týždni dohodnúť na podpore jedného kandidáta, keďže aliancia nebola ochotná akceptovať nominanta SMK Jána Šimulčíka a SMK zase kandidáta ANO Petra Kožíka. Mená prípadných nových kandidátov však na neskorom večernom rokovaní nepadli, informoval novinárov predseda KDH Pavol Hrušovský.
SDKÚ už skôr deklarovala, že je ochotná podporiť kandidáta, na ktorom sa dohodnú ostatní partneri. Kresťanskí demokrati zatiaľ podľa Hrušovského neuvažujú o tom, že by navrhli na spomínaný post svojho človeka. "Rešpektujeme dohodu, ktorá bola uzavretá, budeme čakať na nové návrhy," povedal Hrušovský novinárom. K úvahe, že by mal šéfom NBÚ ostať Matej Sudor, ktorý bol po odvolaní Jána Mojžiša poverený dočasným riadením NBÚ, sa Hrušovský nechcel vyjadriť. Ak sa partneri nedohodnú na novom šéfovi NBÚ do 31. októbra, Koaličná rada odporučila vláde, aby predĺžila mandát štatutárnemu zástupcovi úradu Sudorovi do konca tohto roku.
Premiér Mikuláš Dzurinda uviedol, že až na budúci týždeň rozhodne, či tak urobí. "Ak by sa črtala zhoda na mene, tak sa to meno dozvieme, overíme si ho aj my ostatní, teda KDH a SDKÚ a v stredu by mohla vláda rokovať. Ak sa tak nestane, zrejme mi nič iné neostane, len v stredu na budúci týždeň predĺžiť mandát pánu Sudorovi," spresnil premiér.
Partneri si podľa Hrušovského nestanovili presný termín, do ktorého musia rozhodnúť o novom riaditeľovi NBÚ. Hrušovský však tvrdí, že zo strany ANO a SMK "je ochota neotáľať s návrhom nových kandidátov". Keď strany nájdu kandidátov priechodných v koalícii, mala by sa zísť mimoriadna Koaličná rada.
ANO podporí v parlamente zákony súvisiace s reformou verejnej správy, informoval tiež Hrušovský. Vysvetlil, že aliancia sa oboznámila s materiálmi o predpokladaných finančných úsporách, ktoré prinesie nové usporiadanie miestnej štátnej správy, pretože o nich mala pochybnosti. Na základe získaných informácií sa ANO rozhodla, že v parlamente zahlasuje za zákony o reforme verejnej správy v podobe dohodnutej na minulom rokovaní Koaličnej rady, teda bez zásadnejších zmien.
V rámci reformy verejnej správy by teda mali podľa dohody z minulého týždňa vzniknúť štyri nové obvodné úrady v pôsobnosti ministerstva vnútra, takže ich celkový počet bude namiesto navrhovaných 46 spolu 50. Okresné úrady ako integrované orgány štátnej správy od budúceho roka zaniknú a nahradia ich úrady špecializovanej štátnej správy, ktoré zriadia v území jednotlivé rezorty.
Vysokoškolské štúdium - denné aj externé - bude na základe dohody koaličných partnerov spoplatnené súčasne, a to od 1. septembra 2004. Koaličná štvorka prebrala aj návrh zákona o financovaní škôl a odsúhlasila zavedenie systému vzdelávacích poukazov na mimoškolskú činnosť. Hodnotu poukazu určí vláda svojím nariadením.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.