štátnej vlajke zahalenú rakvu s telom "otca bosnianskej nezávislosti" pred pohrebným obradom vystavili v budove štátneho prezídia, pred ktorou sa napriek dažďu vytvoril dlhý rad ľudí. Izetbegoviča na jeho žiadosť pochovajú na cintoríne Kovači v sarajevskom Starom meste, kde ležia obete srbského obliehania metropoly z rokov 1992
V noci na včera do Sarajeva z moslimských častí Bosny vycestovalo asi 300 autobusov, mimoriadne vlaky a mnoho osobných vozidiel. Tri autobusy smerujúce na pohreb z mesta Zavidoviči sa zrazili pri meste Zenica v centrálnej časti krajiny. Pri nehode utrpelo zranenia 13 ľudí.
Bosniansky exprezident Alija Izetbegovič bol až do svojej smrti predmetom vyšetrovania prokuratúry Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
"Izetbegovič bol jeden z podozrivých, ktorý bol vyšetrovaný... Skutočnosť, že zomrel, znamená, že všetky vyšetrovania sú zastavené," povedala novinárom hovorkyňa prokuratúry Florence Hartmannová.
Tribunál informáciu zverejnil v deň pohrebu Izetbegoviča. Bosnianski Moslimovia Izetbegoviča považujú za hrdinu a otca národa, ktorý ich bránil proti srbskej agresii a odvrátil snahy bosnianskosrbských a bosnianskochorvátskych separatistov o odtrhnutie nimi obývaných území, čo by prakticky znemožnilo existenciu Bosny. Bosnianski Srbi však exprezidenta vnímajú ako moslimského fundamentalistu a pripisujú mu zodpovednosť za zločiny spáchané na ich súkmeňovcoch.
Izetbegovič z politiky odišiel koncom roku 2000, ako posledný z trojice hlavných postáv bosnianskej vojny, ktoré v Daytone nakoniec podpísali mierovú dohodu. Vtedajší srbský a neskôr juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič bol zvrhnutý v nekrvavej revolte 5. októbra 2000 a momentálne pred ICTY čelí procesu za zločiny, ktorých sa mal dopustiť počas konfliktov v Kosove, Bosne a Chorvátsku. Bosnianska žaloba obsahuje aj obvinenie z genocídy. Chorvátsky prezident Franjo Tudjman zomrel v decembri 1999. Po jeho smrti prokuratúra ICTY tiež oznámila, že proti nemu viedla vyšetrovanie.
Hartmannová sa vyhla odpovedi na otázku, kedy prokuratúra otvorila vyšetrovanie proti Izetbegovičovi, ako sa priblížila k prípadnému vzneseniu žaloby a aké mohli byť vznesené obvinenia. Ako dodala, exprezidentova smrť znamená, že sa nemôže brániť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.