poslancov, čo signalizuje, že vládna väčšina sa má k svetu i v tretí deň októbrovej schôdze.
K svetu sa má ale predovšetkým SMK, ktorá plní sľuby voličom v obrovskom predstihu pred ostatnými stranami. O chvíľu - už to tak vyzerá na základe bilaterálnych rokovaní - budú pod strechou i školské príspevky z Budapešti (krajanský zákon). Pohla sa aj pôdna kauza, blokovaná v predchádzajúcom volebnom období Koncošom. Družstevné dotácie sú už na hviezdnej výške 50 percent priamych platieb EÚ a zápas o zvýšenie na 55% vôbec nie je stratený. Schválené sú tiež nejaké peniaze na južnú diaľnicu (rýchlostnú komunikáciu?). Bugár je skrátka "šikuľka" - správne tušil, prečo musí natlačiť svoje priority do legislatívneho plánu prvého roka vlády. Je dosť možné, že v druhom by už bolo neskoro... Samozrejme, pravda by nebola úplná bez doplňujúcej poznámky, že volebné priority SMK sú nenáročné na plnenie, žiadne kolosálne projekty typu dôchodková reforma či rovná daň. Tak či inak, po schválení univerzity by pre SMK už mohlo volebné obdobie aj pomaly končiť... Ešte zostáva Charta menšinových a regionálnych jazykov (rozšírenie znenia). Potom môžu Bugár s Csákym spokojne vyložiť nohy na luster a užívať slasti vládnutia. Iná vec je, že dokedy...
Maďarom môžeme závidieť rýchlosť, ale nie univerzitu. Majú ju mať: najsilnejší argument do tejto diskusie je totiž ten, že sú rovnakí daňoví poplatníci, ako slovenskí spoluobčania. Ak v úradno-štátnom jazyku existuje univerzít 24, čiže jedna na 250 tisíc občanov slovenskej národnosti, tak 500 tisíc Maďarom patrí aspoň jeden kus - ak nie dva, všakáno. Tupé reči napríklad o tom, že absolventi z Komárna sa neuplatnia v slovenskom jazykovom priestore, len zakrývajú nacionalistické jadro. Rozprava v NR SR potvrdila, že opozícia zostáva beznádejne uviaznutá vo svojich dogmách a predsudkoch - Smer i hlavná i vedľajšia odnož HZDS. Bolo skľučujúce počúvať poslankyňu Muškovú, že "univerzita prispeje k potupnej maďarizácii Slovenska". Darmo sa ryjú do EÚ a rastú z nich najväčší paneurópania (Mečiar), nič sa nenaučili a nič nezabudli. Je bizarné, ako sa hlásia k rôznym kváziliberálnym a multikultúrnym produktom EÚ, a zároveň sú schopní vypotiť, že univerzita je "precedens, ktorý poškodí národnoštátne záujmy Slovenska". Čím poškodí - že si Maďari budú školiť svojich učiteľov a svojich farárov maďarsky? Skvelý bol poslanec Jarjabek, ktorý kričal, že "jednoducho na to nemáme, treba si uvedomiť, kde sú priority". Jarjabek je ten, ktorý najviac bojoval za dostavbu SND, to je ten, ktorý v "pomocnej koncepcii" k zákonu o STV, ktorú odovzdal ministrovi Chmelovi, navrhol posielať z rozpočtu na osobitný účet STV aj 5 percent základu DPH (čiže cca 4 miliardy - nad rámec koncesií a príjmov z reklamy!). Fasa človek - a on hovorí, že "na to nemáme". Mimochodom, na univerzitu padne v tomto roku 100 miliónov a v budúcom údajne 62. Teda podľa plánov - stavme sa, že viac. Páčiť sa musel aj pokrik, že jediný dôvod, pre ktorý univerzita vzniká, je programové vyhlásenie vlády. No a? To nie je dosť dobrý dôvod? Milý bol národovec Čaplovič zo Smeru - navrhol univerzitu premenovať podľa nemeckej transkripcie. Sellye vraj nebol János, ale Hans. Čo dodať? Odpľuť si a poľutovať.
Jedna vec je, že Maďarom univerzita patrí, druhá, či ju aj potrebujú. Fakticky je nadbytočná - práve teraz. Po 1. máji 2004 môže každý občan Slovenska študovať trebárs aj v Maďarsku za rovnakých podmienok, ako domorodci. Hranice sa zmažú - len blázon rodič pošle svojho Zsolta či Ildikó na univerzitu do Komárna, keď existuje výber 20 kvalitnejších v Budapešti. Ale v poriadku - uvidíme, koľkí sa prihlásia.
Výčitka, že táto vzdelávacia inštitúcia je politickou objednávkou, by bola aj korektná, keby neexistoval kontext. Mečiarova tretia vláda založila na Slovensku inflačný boom vysokého školstva. Mečiarove motto - v každom kraji univerzita - nebola politika? Pamätáme si, ako sa rektori tradičných univerzít v roku 1996 búrili a pre nové mali jediný výraz - UČŇOVKY. Teraz máme vysoké učenie skoro pri každej druhej vŕbe - tak prečo nie akurát v Komárne? Aj prvá Dzurindova vláda odviedla svoje - katolícka v Ružomberku ešte ušla, ale absolútnym porušením elementárnych pravidiel bolo založenie zdravotníckej univerzity v Blave, čo bola doslova záležitosť skupinky lobistov.
Komárňanská univerzita sa od svojich slovenských predchodkýň tohto typu nelíši v jednom - predpoklady a kvalita nehrali žiadnu rolu. Niektoré - menšina - však svoju existenciu napokon v akademickom svete obhájili. Prajme priateľom Maďarom, aby do tejto skupiny zapadlo aj Komárno. A sebe, aby to nestálo viac ako tých necelých dvesto miliónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.