maďarskej univerzity k januáru budúceho roku hlasovalo 77 poslancov NR SR, proti bolo 49, hlasovania sa zdržali šiesti poslanci. Plénum tak nepodporilo procedurálny návrh trojice opozičných poslancov, ktorí chceli zákon vrátiť navrhovateľovi.
Poslanci neschválili pozmeňujúci návrh poslanca Smeru Dušana Čaploviča, ktorý chcel zmeniť meno univerzity z Jánosa Selyeho na Hansa Selyeho. Rovnako neprešiel Čaplovičov návrh, v ktorom žiadal vymeniť poradie vyučovacích jazykov univerzity tak, aby bol slovenský jazyk ako prvý v poradí.
V poradí 25. vysoká škola (VŠ) na Slovensku bude mať tri fakulty - fakultu podnikového manažmentu, pedagogickú a reformovanú teologickú. Škola bude v bakalárskom a magisterskom štúdiu pripravovať expertov vo finančníctve, manažmente, informatike, obchode a marketingu, učiteľov základných a stredných škôl, teológov a katechétov. Vyučovacím jazykom bude jazyk maďarský, slovenský a iné jazyky. O rozsahu výučby v konkrétnom jazyku rozhodne akademický senát univerzity.
Do prvého ročníka by malo nastúpiť 300 študentov. Ročné výdavky na jedného sa odhadujú na 45-tisíc korún. Predpokladané náklady na zriadenie školy sú 100 miliónov korún. Na chod univerzity počas prvých štyroch mesiacov bude potrebných ďalších 12 miliónov.
Opozícia je rozhodnutá obrátiť sa vo veci zriadenia univerzity na Ústavný súd SR. Podľa poslankyne za ĽS-HZDS Ľudmily Muškovej je text zákona v rozpore s ústavou, keďže neznalosť maďarského jazyka vylúči zo štúdia prípadných záujemcov z radov Slovákov.
Vznik Univerzity J. Selyeho, ktorý bez stanoviska Akreditačnej komisie odobrila vláda, vyplýva z programového vyhlásenia vlády. Poradný orgán vlády - Akreditačná komisia, ktorá pred druhým čítaním v pléne zaujala pozitívne stanovisko iba k jednej z troch fakúlt univerzity - reformovanej teologickej fakulte, však nevidí potrebu zakladania ďalšej VŠ.
Zriadením univerzity sa podľa šéfa rezortu školstva Martina Fronca napĺňa ďalší bod z programového vyhlásenia vlády. "Vnímam pozitíva i negatíva vzniku takejto univerzity, na ktoré upozornila aj Akreditačná komisia," reagoval na informácie o tom, že v zásade nesúhlasí so zriadením tzv. maďarskej univerzity. Fronc nevie o dôvodoch, ktoré by potvrdzovali názor poslankyne Muškovej o protiústavnosti zákona o zriadení univerzity. "Ak by platilo, že zákon oberá o právo študovať na tejto univerzite občanov neovládajúcich maďarský jazyk, nemohlo by fungovať ani ostatné menšinové školstvo na Slovensku," dodal.
"Zákon, na základe ktorého vzniká tzv. maďarská univerzita je v súlade so všetkými zákonmi SR a doteraz nikto nepovedal, akým spôsobom vznik takejto vysokej školy poškodzuje občanov Slovenska," uviedla na margo Muškovej vyjadrení poslankyňa za SMK Erszébet Dolníková. Podľa nej budú môcť na univerzite študovať všetci občania bez rozdielu štátnej príslušnosti. "Väčšina predmetov sa bude vyučovať v maďarskom jazyku, výučba niektorých predmetov alebo časti odborov bude však i v slovenskom alebo anglickom či nemeckom jazyku," poznamenala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.