porovnaní s jazdou na letných až šestkrát menšie. Zimné pneumatiky majú na snehu o osemdesiat percent lepší záber a môžu mať až o polovicu kratšiu brzdnú dráhu.
Predajcovia pneumatík upozorňujú, že v zime vzniká veľmi veľa kolízií vinou nevhodných pneumatík a celá sada zimných je zvyčajne lacnejšia ako oprava auta hoci aj po malej nehode. Ich účinnosť je vyššia aj na mokrých studených cestách, nielen na ľade a snehu.
Autoklub Českej republiky robil porovnávacie testy letných a zimných pneumatík. Auto s letnými pneumatikami malo brzdnú dráhu z rýchlosti 40 kilometrov za hodinu na nulu 22,5 metra, rovnaké auto so zimnými pneumatikami 17,6 metra. Pri rýchlosti 60 kilometrov za hodinu na suchej ceste pri mínus osem je brzdná dráha na zimných aj o sedem metrov kratšia ako na letných a čím je chladnejšie, tým sa rozdiel zvyšuje.
Hovorí sa, že zimné pneumatiky stačí obuť, keď teploty klesnú pod sedem stupňov, no odborníci z automotoklubu, ale aj z pneuservisov radia začať ich vymieňať už teraz. Výrazne ochladiť sa totiž môže kedykoľvek a čím dlhšie bude vodič váhať, tým dlhšie bude potom čakať v poradovníku pneuservisu. "Väčšina príde 15. novembra a to už bude neskoro," hovorí servisný technik z bratislavského pneuservisu na Karloveskej ulici. Pred zimou sú čakacie lehoty na prezutie v niektorých servisoch aj dva týždne.
Ak vodič zimné pneumatiky nemá, nie je problém ich kúpiť, do predajní ich začali privážať koncom augusta a v septembri. Skúsenosti servisov sú také, že majitelia áut kupujú väčšinou čo najlacnejšie pneumatiky. Aj na drahé autá si
majitelia často kupujú lacnejšie pneumatiky. Niektoré servisy preto v skladoch drahé pneumatiky ani nedržia - ponúkajú ich na objednávku.
V každom prípade je neporovnateľne lepšie mať pri jazde na snehu, ale aj na suchej ceste v mraze lacnejšie zimné pneumatiky ako drahé letné. Zimné pneumatiky sa oplatí kupovať aj tým, ktorí jazdia len v meste. Rozdiel medzi letnou a zimnou pneumatikou je v dezéne - má širšie drážky a sú inak umiestnené. Najdôležitejší je však rozdiel v zmesi, z ktorej je pneumatika vyrobená. Zimné sú omnoho mäkšie a aj v silných mrazoch majú lepšiu priľnavosť k ceste. Letná pneumatika v mraze stvrdne a jej priľnavosť je nízka. Dotyková plocha pneumatiky s cestou je veľká asi ako dlaň. Aj preto je nesmierne dôležité použiť správne pneumatiky.
V minulosti boli zimné pneumatiky pomerne hlučné a zvyšovali spotrebu, dnes aj najlacnejšie zimné sú oproti minulosti pomerne tiché a rozdiel v spotrebe oproti jazde na letných je minimálny až nulový. Najmodernejšie pneumatiky sú také komfortné, že podľa hluku v aute nerozoznať, či jazdí na zimných, alebo letných pneumatikách.
V zimnom období odporúčajú niektorí výrobcovia zvýšiť tlak v pneumatikách, napríklad Matador Púchov o 0,2 bar voči odporúčanému tlaku v letnej prevádzke. V pneuservisoch za príplatok naplnia pneumatiky aj inertným plynom. Je stabilnejší ako vzduch, pneumatiky netreba tak často dohusťovať.
Cena zimných pneumatík je pomerne vysoká, napríklad štyri zimné pneumatiky na Škodu 120 stoja najmenej 6400 korún, na Fabiu najmenej 9160 korún (za bežné ceny, nie v akciách), ale vodič má istotu, že má pneumatiky na dvakrát vyšší počet kilometrov - letné sú v zime v garáži, nederú sa a naopak, v lete sú zimné v garáži.
Najlacnejšia zimná pneumatika na Škodu Fabia stojí zhruba 2300 korún, za štyri teda zaplatíte najmenej 9200 korún. Výmena všetkých štyroch pneumatík z letných na zimné vyjde od 400 do 800 korún, závisí od pneuservisu.
Stiahnutie letných a natiahnutie zimných pneumatík je doma náročné, okrem toho sa kolesá musia vyvážiť. Ak si chce vodič napriek tomu vymieňať pneumatiky sám, najvhodnejšie je kúpiť si ešte jednu sadu diskov. Letné mať na aute a zimné na disku v garáži. Pri prvých mrazoch stačí kolesá iba vymeniť. Plechový disk na Fabiu stojí zhruba 1400 korún, čiže štyri sú za 5600 korún. Aj v tomto prípade treba občas ísť do pneuservisu nechať vyvážiť kolesá. Vyváženie jedného zvyčajne nestojí viac ako štyridsať korún plus závažia, ktorými sa vibrácie na kolesách vyvažujú.
Niektorí výrobcovia odporúčajú vymieňať pneumatiky po zhruba šiestich rokoch prevádzky bez ohľadu na to, či je dezén zodratý, alebo nie.
Výrobcovia a predajcovia pneumatík ponúkajú aj protektory, čiže ojazdené pneumatiky, z ktorých zbrúsia dezén a vytvoria nový. Uvádzajú, že je to výhodné, pretože protektory môžu byť až o 40 percent lacnejšie ako nové pneumatiky. Ďalšia výhoda protektorovania môže byť v tom, že zákazník donesie svoje ojazdené pneumatiky, na ktoré mu urobia nový dezén. Mnohí odborníci však protektormi veľmi nadšení nie sú a považujú ich len za východisko z núdze.
Protektory nepredávajú len predajcovia pneumatík, ale aj niektoré hypermarkety alebo obchody s praktickým domácim materiálom. Pri ich kúpe zákazník často nevie, že ide o protektory, obchody ich ponúkajú ako lacné pneumatiky, ale málokedy napíšu, že nie sú nové.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.