poukázal na úžitok z dohody o voľnom obchode, o ktorej rokuje jeho administratíva s konzervatívnou vládou austrálskeho premiéra Johna Howarda. Bushov príhovor však dvakrát prerušili poslanci, ktorí sú ešte sále rozhnevaní Howardovým rozhodnutím vyslať 2000 austrálskych vojakov do Iraku.
"Milujem slobodný prejav," reagoval šéf Bieleho domu s úsmevom na provokácie zo strany senátorov Boba Browna a Kerry Nettlovej, ktorí odmietli nariadenia predsedu zákonodarného zboru, aby opustili miestnosť.
Vzhľadom na očakávané protesty verejnosti budovu parlamentu prvýkrát v jeho histórii zatvorili pre návštevníkov. V okolí objektu bol vytvorený bezpečnostný kordón, ktorý mal udržať v prijateľnej vzdialenosti asi 1000 demonštrantov. Vláde sa však nepodarilo prijať vhodné opatrenia proti provokatívnym vyjadreniam senátorov Browna a Kettlovej, ktorí sú medzi austrálskymi predstaviteľmi čelnými kritikmi vojny v Iraku.
Bush ocenil Austráliu za úsilie o nastolenie poriadku vo Východnom Timore v roku 1999, ktoré viedlo k získaniu nezávislosti tejto bývalej portugalskej kolónie od Indonézie. Pozitívne hodnotil aj skutočnosť, že Austrálii sa podarilo zostaviť "koalíciu ochotných", ktorá reagovala na volanie o pomoc zo strany vlády Šalamúnových ostrovov, keď tento štát v južnom Pacifiku upadol do chaosu. Austrália podľa jeho slov "stojí na čele mierového úsilia v juhovýchodnej Ázii".
Bush uviedol, že jeho administratíva postupuje aktívne v snahe dosiahnuť ešte pred koncom roka s Austráliou dohodu o voľnom obchode. Podľa austrálskeho ministra štátnej pokladnice Petra Costella bude táto dohoda výrazným prínosom pre ekonomiku krajiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.