vieme: Slovenská informačná služba porušila zákon, premiér SR vyhlášku o administratívnej bezopečnosti a navyše klame, až sa práši. Nič nového, má to akurát úradnú pečiatku.
Previerkový spis, ktorý vyrobila SIS na požiadanie NBÚ, jednoducho nemal na Úrade vlády čo hľadať. A ak už sa tam vinou SIS zatúlal, tí, ktorí s ním prišli do styku, ho mali obratom poslať späť. Tak káže vyhláška o administratívnej bezpečnosti. Dzurindova obrana, že išlo o "autonómnu správu SIS", teda dokument, ktorý nemá nič spoločného s bezpečnostnou previerkou, bola vyvrátená. Nielen touto kontrolou NBÚ, ale už v momente, keď sa na svetlo sveta dostala neutajovaná časť výpovede Mikuláša Dzurindu na prokuratúre v kauze skupinka. V nej premiér osobne odkázal prokurátora na zdroj "informácia SIS z 23. mája 2003 číslo 63/970-D-1415-46/2003-P Dôverné ide o informáciu o bezpečnostnej spoľahlivosti Jána Mojžiša a je to informácia pre NBÚ." Niet čo riešiť: Fakt, že medzi osobami, ktoré s dôverným dokumentom na Úrade vláde prišli do styku, bol aj premiér, je stvrdený jeho vlastnoručným podpisom.
Stokrát horšia než porušenie predpisov v nakladaní s utajovanými skutočnosťami je ale skutočnosť, že predseda vlády zapieral - a stále zapiera. Tu sa začína kauza nápadne ponášať na "Monicagate" exprezidenta USA Billa Clintona. Kongres USA spustil proti nemu "impeachment" (proces odvolávania) nie preto, že sa mu v Oválnej pracovni stalo, čo sa mu stalo (Monika pod stolom), ale preto, že pred vyšetrovateľom Kennethom Starrom a verejnosťou klamal. Ak už sme v Amerike: Na ešte väčšiu aféru Watergate (pád prezidenta Nixona) sa kauza ponáša zneužitím tajnej služby. Tam išlo o zbieranie materiálov (odpočúvanie volebného štábu) na politických oponentov, s cieľom kompromitovať ich pred voľbami. Tu ide o zbieranie materiálov proti vysokému štátnemu úradníkovi. Pravdepodobný cieľ - dnes už poznáme.
Že sa Mojžiš mal stať obeťou komplotu premiéra a SIS, svedčí aj ďalšia obskúrnosť, ktorá sa už tiež vyšetruje - žiadosť SIS Vojenskému obrannému spravodajstvu, aby exriaditeľa NBÚ "rozpracovala". O tom nehovoril iba sám Mojžiš; parlamentný výbor na kontrolu SIS upovedomil o tejto "iniciatíve" exminister Šimko. Hovorí Viliam Soboňa, predseda: "Ja som dostal jeden dopis od bývalého ministra obrany pána Ivana Šimka, v ktorom mi oznamoval ako predsedovi tohoto výboru, že dvaja príslušníci SIS v neurčitom čase na neurčitom mieste kontaktovali dvoch príslušníkov vojenského obranného spravodajstva a žiadali od nich údaje o Jánovi Mojžišovi." Nedá sa svietiť - veci do seba tak zapadajú, že nemôže byť najmenších pochýb o rozsiahlej konšpirácii proti osobe bývalého šéfa NBÚ. A čo je podstatné: To všetko sa dá konštatovať nezávisle od tvrdení samotného Mojžiša.
Jediné, čo v príbehu zostáva neobjasnené, sú motívy. Mojžiš ponúka teóriu, že v ohnisku celej spravodajskej akcie ani nie je on, ale topvyšetrovateľ Šátek, ktorý ohrozuje prominentov, vrátane "biznis frakcie" SDKÚ. Nevyzerá to pravdepodobne: Dzurinda nepretláča svojich kandidátov na uvoľnený post, čo je jednoducho fakt, ktorý vyčnieva, dokonca až príliš nápadne, z doterajších koaličných rokovaní. Navyše, zverejnenie tejto hypotézy dáva Šátekovi takú imunitu, že siahnuť na neho je už fakticky nemožné. V neposlednom rade - prečo sa úder neviedol rovno proti Šátekovi? Bola by jeho priama kompromitácia menej nápadná, ako nevydarený obchvat cez Mojžiša?
Nie. Hýbateľom skôr budú subjekty, ktoré sa boja o bezpečnostné previerky. Alebo platí indícia, ktorú sme vyslovili už dávno - dispečermi sú eštebáci v SIS aj inde, ktorých by previerky vymietli. Možno kombinácia oboch. Najväčšie tajomstvo a bezpečnostné riziko však spočíva v otázke, akými argumentami presvedčili tieto temné sily premiéra, aby sa postavil na čelo celej operácie. A aby po tom, čo konšpirácia zlyhala, riešil Mojžiša najhrubšou silou. A obetoval aj vlastnú dôveryhodnosť, preferencie SDKÚ, vzťahy so zahraničím i s koaličnými partnermi, a napokon aj bývalého priateľa Ivana Šimka.
Celý súbor káuz okolo Mojžiša - odposluchy, skupinka, nakladanie s utajovanými skutočnosťami, žiadosť na Vojenské obranné spravodajstvo - už rieši špeciálny prokurátor, resp. vyšetrovatelia. Je to najväčší test nezávislosti orgánov činných v trestnom konaní na Slovensku po Novembri °89. Komplex obludností sa už nedá zamiesť pod koberec, dôsledné vyšetrenie ale znamená zničenie predsedu vlády. Nemusí byť ani obvinený z trestného činu, absolútne stačí jeho politické krytie SIS. Tajná služba v dnešnom vydaní a pod vedením Ladislava Pittnera predstavuje už azda rovnaké ohrozenie občianskych slobôd ako v časoch, keď na jej čele stál Ivan Lexa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.