posledných päť rokov vyviezli do Severnej Kórey stíhačky, komponenty do ponoriek, obrnené vozidlá, vrtuľníky, tanky a ďalší zbrojársky materiál za 400 miliónov dolárov. Okrem Slovenska bolo podľa Guardian do obchodu s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou zapojené aj Rusko, Čína, Nemecko, Rakúsko, Bielorusko a Japonsko.
Minister hospodárstva Pavol Rusko zatiaľ takéto informácie nemá. Severná Kórea sa nachádza na zozname krajín s embargom na dovoz zbraní. Licencie na vývoz zbraní udeľuje licenčná komisia ministerstva. "Požiadame juhokórejskú stranu o podrobné informácie a potom budeme postupovať ďalej," povedal včera Rusko.
Žiadosť o vývoz hocijakého vojenského materiálu do Severnej Kórey nezaregistrovalo ani ministerstvo zahraničných vecí. Podľa hovorcu ministerstva Juraja Tomagu by s ním ani nesúhlasilo a toto stanovisko by bolo pre ministerstvo hospodárstva záväzné.
Guardian je druhé britské periodikum, ktoré v posledných dňoch napísalo, že Slovensko nelegálne obchoduje so zbraňami. Pred dvoma týždňami napísali noviny The Sunday Times o slovenskej firme Petine, ktorá ich reportérovi na jeho žiadosť vypracovala ponuku na nákup striel typu Igla do Rwandy. Rwanda je na zozname embargovaných krajín OSN. Cenovú ponuku vypracoval obchodný riaditeľ firmy Michal Kvanta a znela na 27-tisíc libier za kus. Kvanta neskôr priznal, že firma urobila chybu, podľa neho to ale nič neznamená, lebo k predaju do embargovanej krajiny by aj tak nedošlo, keďže je potrebná licencia slovenských orgánov.
(sita, mož)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.