meno nejakého nového kandidáta - či už ako tip, ako vtip, alebo ako neoficiálna prihláška. Denníky sa kauze venujú už pravidelne - ak spravodajca nemá o čom písať, obvolá reálnych či pomyselných adeptov, resp. ich strany, a spýta sa, koľko bije a tak. Atmosféru prikrmujú agentúry, tešiace sa na ďalší druh výskumu, na ktorom sa dá čo-to zarobiť. Reagujú aj ľudia - otázka, že kto bude novou hlavou štátu, je už druhá v poradí, s ktorou sa komentátor stretáva na ulici najčastejšie. Hneď po dopyte, že dokedy vydrží koalícia... (Ten s obrovským náskokom vedie.)
Vyhliadky sa majú asi tak, ako ukazuje posledný prieskum MVK (a všetky predošlé): Kukan 24,5; Mečiar 19,5; Gašparovič 12,5; Schuster 9 atď. Eduard Kukan je najväčším favoritom a bolo by dosť prekvapením, keby priamu voľbu napokon nevyhral. Sám svoje šance nedávno odhadol na 1:3, čo je dosť pesimistické. Keby stávkové kancelárie na Slovensku vypisovali kurzy na politiku ako to robia české, spokojne si môžeme vsadiť na Kukana aj 1:2. Nebudú to asi vyhodené peniaze. Len čiastočne mu môže ublížiť prudký pokles dôvery v rodnú stranu, alebo vážne výhrady koaličného partnera Bugára.
Matematika je jednoduchá: Vyhrať môže iba stranícky kandidát, tzv. občianski sú mimo. Nielen preto, že sú bez tylovej podpory a bez peňazí, ale aj preto, že žiadneho relevantného jednoducho nevidieť. To nie je špecifikum ani kliatba Slovenska, tak fungujú priame voľby kdekoľvek vo svete. Kukan je kráľom v tábore koalície, čo bude rozhodujúce najmä v prípade, ak sa na štartovnú čiaru postaví Mečiar. Ten zostáva stále neporaziteľný v kruhu opozičných voličov. A ak sa títo dvaja zrazia v druhom kole (získať v prvom cez 50 percent nemá šancu nikto), tak Kukan má palác istý. Proti Mečiarovi totiž vyhrá druhé kolo aj ľadový medveď. Otázka je jediná - či sa predseda HZDS rozhodne aj druhýkrát ísť dobrovoľne na porážku. Ak áno, je nepredstaviteľné iné finále - a iný výsledok. V prípade účasti Mečiara budú v prvom kole hádzať na Kukana svoje hlasy aj voliči iných prokoaličných kandidátov už len z obavy, aby trieštením síl nevyšlo náhodou finále Mečiar - Gašparovič, prípadne repríza Mečiar - Schuster.
Isteže, opcie sú ešte otvorené. Odpoveď, kto bude za HZDS kandidovať, sme sa nedozvedeli ani po sobotňajšom predstavenstve v Michalovciach. Rovnaké drahoty ale robil Mečiar aj pred piatimi rokmi: Po porážke v parlamentných voľbách ohlásil, že "nebude už kandidovať ani na prezidenta, ani iné štátne funkcie a v čase, ktorý si sám určí, odíde do samoty". Tak sa aj stalo, mesiace ho nebolo vidieť, počuť ani cítiť. Ale termín uzávierky kandidatúr nezmeškal. História sa asi zopakuje...
Aj Gašparovič, za ktorým sa zoraďujú všetci odštiepenci z HZDS (HZD a ĽÚ), má podľa MVK i iných výskumov obstojné vyhliadky. Naozaj reálny uchádzač z neho však môže byť iba vtedy, ak Mečiar nenastúpi. A to je asi jediný scenár, v ktorom by mohol byť Kukan vážne ohrozený; Gašparovičov potenciál pre druhé kolo nie je menší ako Mečiarov, pričom voličov koalície, ktorí nie sú nadšení Kukanom, by motivoval podstatne slabšie, aby sa dostavili k urnám. Naopak, ak Kukan narazí v druhom kole na súpera z koalície, opäť nemôže prehrať. Preferencie ďalších - Mikloško, Roman - sú zanedbateľne nízke. Pokiaľ platia na Slovensku prírodné zákony, neexistuje už spôsob, ako handicapy za pol roka vyrovnať. Mimochodom - Kukan je jediný kandidát, ktorý už dlhé mesiace vedie premyslenú prezidentskú kampaň. Posledný diel sme videli v sobotu - deň otvorených dverí na MZV, ktorý zožrali aj s navijakom všetky televízie. Začiatkom týždňa besedoval minister v Košiciach - už asi piatykrát v tomto roku. Treba to jasne povedať: z titulu funkcie, ktorú zastáva, kumuluje Kukan taký logistický i mediálny fór, ktorý je pre ostatných kandidátov nedostihnuteľný.
Posledné slovo - tiež na február - odkladá aj Schuster. Jeho 9 percent a štvrtá pozícia u MVK je neskonale lepší výsledok, než si zaslúži. Aj on ale môže prekvapiť iba vtedy, ak nenastúpi Mečiar. Ostatné mená, ktoré lietajú povetrím, sú do počtu. Spomenie si niekto, kto bol okrem "veľkých", plus exprezidenta Kováča a Vášáryovej, ešte v hre pred piatimi rokmi? Mjartan, Zala, Švec, Čič, Binder, Slota. O Zalovi, ktorý bol donedávna podpredsedom Smeru, napríklad rodná strana ani neuvažuje. Ani dvojica terajších podpredsedov Murgaš-Čaplovič, ktorá je v hre, však nezvíri veľa prachu.
Špekulácie sú predčasné, jedna vec je istá - aj tretí slovenský prezident bude preoblečený komunista.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.