ich výslednej podobe, ba nevedia ani, či budú vôbec schválené.
Zákon o sociálnom poistení napríklad zmení od januára spôsob výpočtu dôchodkov, ale poslanci ho majú po prezidentovom vete definitívne schváliť až tento týždeň. Ak by sa im to nepodarilo, Sociálna poisťovňa by postupovala podľa zákona o sociálnom poistení z minulého roka (účinného rovnako od 1. januára 2004), na ten sa však nepripravovala.
"Nerobili sme naň rozpočet, nepripravovali tlačivá ani neškolili pracovníkov. Nevedeli by sme garantovať výplatu dávok," hovorí riaditeľ poisťovne František Halmeš.
Pracovníci sociálnych odborov okresných úradov majú zasa po novom poskytovať sociálne dávky či detské prídavky. Súvisiace zákony však poslanci ešte neschválili. "Nevieme sa na nič pripraviť. Každý len čaká, čo bude," tvrdí Iveta Smereková zo sociálneho odboru v Revúcej. Okrem toho majú od januára pracovať v novom informačnom systéme, ale počítače pre tento systém ešte nedostali. Napätie a neistotu úradníci poznajú aj z minulých januárov. Vlani museli mnohí obetovať víkendy či dokonca sviatky. "Inak to nebude ani teraz," predvída Smereková.
Z príchodu nového roka majú obavy aj predstavitelia obcí a miest. Koľko peňazí dostanú zo štátneho rozpočtu, sa dozvedia najskôr asi až v decembri.
"Hrozím sa toho, čo od januára bude," tvrdí starosta Jaslovských Bohuníc Peter Ryška. Obáva sa aj ďalšieho prevodu štátneho majetku do vlastníctva obcí. "O niečom, čo bude prechádzať, vieme, ale naozaj nevieme, akú to bude mať hodnotu."
MEDZITITUL: Na čo sa úradníci do konca roka pravdepodobne budú musieť pripraviť:
Nové usporiadanie úradov
Parlament má hlasovať o návrhu zákona o krajských úradoch a obvodných úradoch, ktorým sa rušia okresné úrady a zriaďujú sa obvodné. Súčasne má schváliť rad návrhov zákonov, ktorými sa zriaďujú tzv. špecializované úrady (prevezmú pôsobnosť jednotlivých odborov okresných úradov). Jeden z nich - zákon, ktorým sa rušia terajšie úrady práce a zriaďujú sa tzv. úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, parlament už prijal, ale prezident mu ho vrátil.
Nový daňový systém
Parlament má hlasovať o návrhu zákona o dani z príjmov, ktorým sa zavádza tzv. rovná daň - vo výške 19 %.
Nový systém sociálnych dávok
Parlament má hlasovať o návrhu zákona o zmiernení hmotnej núdze, podľa ktorého výška dávky už nie je závislá od toho, či občan je v hmotnej núdzi zo subjektívnych, alebo objektívnych dôvodov, ale od toho, či je sám, alebo koľko detí má. Zákon k dávke zároveň zavádza rôzne motivačné príspevky.
Nový systém detských prídavkov
Parlament má hlasovať o návrhu zákona o prídavku na dieťa, ktorým sa zavádza prídavok vo výške 500 korún (dnes 270) a pracujúcim rodičom ešte pridáva 400 korún na dieťa.
Nový systém služieb nezamestnaným
Parlament v prvom čítaní prerokoval návrh zákona o službách zamestnanosti, podľa ktorého sa tzv. dlhodobo nezamestnaní hlásia na úrade práce každých 7 dní, tí, čo sa zúčastňujú na aktivitách úradu, raz za mesiac, a ostatní tak ako dnes - každých 14 dní. Zákonom sa tiež rozširuje okruh príspevkov pre nezamestnaných i zamestnávateľov.
Nový systém odmeňovania
Parlament má hlasovať o návrhu novely zákona o štátnej službe, ktorou sa rušia platové stupne (úradníci sú do nich radení na základe dĺžky praxe) a zavádza sa odmeňovanie na základe výsledkov služobného hodnotenia.
(joč)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.