metodické pokyny z ministerstiev, ako ich vykladať, meškajú.
"Väčšina softvérových firiem čaká na metodický pokyn z ministerstva, ktorý vychádza vo finančnom spravodajcovi. Vlani sa napríklad stalo, že postupy účtovania vyšli až v druhom týždni 2003, ale účtovať sa malo po novom už od 1. januára," hovorí spolumajiteľ účtovníckej firmy. Svoje meno nechce zverejniť - má obavu, že za kritiku ministerstva financií by mu prišla kontrola z rôznych inštitúcií. Túto obavu potvrdzujú aj ďalší.
Podľa neho sa bežne stáva, že metodické pokyny k zákonu meškajú aj dva-tri mesiace, hoci zákon už platí. Metodické pokyny, ktoré vychádzajú vo Finančnom spravodajcovi, nie sú záväzné, ale daňové úrady vyžadujú účtovanie podľa nich.
Upozorňuje aj na problémy, ktoré budú mať fyzické osoby so zmenou platenia DPH. "Prejdú z jednoduchého účtovníctva na podvojné. Keď zákon schvália až teraz, bude už veľmi neskoro. Podnikateľ si to musí naštudovať, čo je v priebehu mesiaca nereálne."
Šéf jednej zo softvérových firiem anonymne hovorí, že pri každej zmene zákona, ktorá sa týka účtovania, sa vždy musí prerobiť program. Nejaký čas trvá, kým sa programy poriadne prispôsobia a kým úradníci na ministerstvách po schválení zákona povedia, ako sa má zákon presne vykladať, trvá aj celé mesiace. "Na vyrobenie programu musíme mať presné pokyny, pretože ak niečo nie je schopné algoritmizácie, nedá sa to urobiť. Napríklad vyšiel zákon o DPH a v ňom bolo čosi o koeficiente, ktorým sa modifikuje na vstupe. Zákon dávno platí, ale doteraz nikto nenapísal, ako sa koeficient ráta."
Softvérové firmy v okamihu, keď dostanú definitívny výklad zákona, narýchlo prijímajú brigádnikov, aby klientom inštalovali nový účtovnícky program. Veľmi by im pomohlo, keby bol zákon schválený napríklad v auguste, platil by od januára a už v októbri by mali metodické pokyny. "Ale ide skôr o sci-fi, na Slovensku to nebude nikdy," hovorí šéf softvérovej firmy.
Riaditelia podnikov spravidla už na jeseň pýtajú od svojich zamestnancov podklady, aby mohli urobiť plán firmy na ďalší rok. Málokedy sa podarí urobiť ho naozaj presne. "Volali sme do Sociálnej poisťovne, aké sa budú od januára odvádzať percentá. Ani oni nevedeli. Vedenie firmy na nás tlačí, chcú si naplánovať mzdy na ďalší rok, ale podľa čoho to máme robiť, keď sa zasa niečo mení? Tak robíme odhad podľa starého zákona a to sú už brušné tance nad číslami," hovorí účtovníčka jednej z veľkých firiem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.