občanom, ale sú bežným opatrením na zamedzenie nelegálnej migrácie, aplikovaným aj na hraniciach s Poľskom, Nemeckom a Rakúskom. Predseda českej vlády Vladimír Špidla po rokovaní s premiérom Mikulášom Dzurindom v Bratislave ubezpečil, že cez zátarasy budú môcť prechádzať lyžiari, turisti, vozičkári a kľúč od nich dostanú všetci, ktorí majú nehnuteľnosť na druhej strane hranice alebo tam pracujú. Zátarasy budú na cestách niekoľko rokov. Cez hranice budeme po vstupe oboch krajín do EÚ prechádzať naďalej na občiansky preukaz.
Nárast rómskych žiadateľov o azyl v Česku nepovažujú premiéri za dramatický problém. Vlani ich bolo 850, tento rok okolo 900. Podľa Dzurindu je rozhodujúce, že nikto z nich nedostal politický azyl.
Za dôležitú označili premiéri spoluprácu v energetike. Nevylúčili vzájomnú privatizáciu českých a slovenských elektrární výmenou časti akcií. Dzurinda sa bude o podrobnosti čoskoro zaujímať u ministra hospodárstva Pavla Ruska, ktorý nedávno v Prahe rokoval s rezortným partnerom. Podľa premiéra je však predčasné hovoriť ako budú oba štáty spolupracovať v energetike, k akej výmene akcií dôjde a do akej miery bude Slovensko privatizovať elektrárne.
Dohodli sa na realizácii projektu Spoločné nebo
Ministri obrany Slovenska a Českej republiky, Juraj Liška a Miroslav Kostelka, sa včera dohodli na realizácii projektu spoločnej ochrany vzdušného priestoru známeho ako Spoločné nebo.
V projekte nepôjde o spoločnú česko-slovenskú letku, ale o použitie národných prostriedkov v prospech druhého štátu. V prípade, že to legislatíva oboch krajín umožní, spolupráca by sa týkala aj nevojenských ohrození, napríklad pri únose lietadla, povedal pred novinármi po rokovaní so svojím rezortným kolegom Kostelka.
Do projektu by sa mali zapojiť stíhačky MiG-29, ktoré poskytne slovenská strana a české lietadla MiG-21 a L-159. Okrem toho pôjde tiež o spojovacie prostriedky a veliteľské stanovištia. Ministri sa dohodli, že do konca roka sa zjednotia operačné postupy s dôrazom na systém velenia a riadenia. Do konca marca 2004 sa ukončí spoločná príprava týchto jednotiek a v prvej polovici budúceho roka sa uskutoční spoločné cvičenie, ktoré sa následne vyhodnotí, informoval Liška.
"Naším cieľom je teraz nájsť všetky možné postupy k tomu, aby sa projekt Spoločné nebo realizovať dal, a pokiaľ možno eliminovať všetky prekážky," vyhlásil český minister. Najväčší problém vidí v zosúladení slovenskej a českej legislatívy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.