mužov. Vyplýva to z informácií Odboru prevencie HIV/AIDS pri Štátnom fakultnom zdravotnom ústave SR, ktoré TASR poskytol vedúci odboru Emil Tomášik. Varoval však, že neoficiálne čísla sú vyššie, keďže nie je pretestovaná celá populácia.
"Skutočný počet nositeľov vírusu HIV môže byť päť až viacnásobne vyšší," uviedol s ubezpečením, že situácia v SR nie je tragická. Potvrdzuje to i skutočnosť, že vírusom HIV nie je v SR infikované ani jedno dieťa do 15 rokov. Rovnako nemáme ani jeden prípad prenosu vírusu HIV z matky na dieťa alebo pri transfúzii krvi. V strednej Európe patrí Slovensku "čestné posledné miesto", dodal.
Klinickým ochorením - AIDS bolo v SR postihnutých 33 ľudí, z ktorých 22 už zomrelo. Až 28 nositeľov syndrómu získaného zlyhania imunity (AIDS) boli muži, žien bolo päť. Najčastejšie sa infekcia vyskytuje u 20 až 49-ročných. Tomášik to odôvodňuje tým, že uvedená veková kategória patrí k sexuálne najaktívnejším.
V prenose infekcie HIV prevláda na Slovensku podľa Tomášika homosexuálny, respektíve bisexuálny styk. Najohrozenejšou skupinou sú tak naďalej muži, respektíve ženy s orientáciou na rovnaké pohlavie. "Vo svete je však situácia iná, v šírení infekcie HIV prevláda heterosexuálny styk," upozornil.
Vírusom HIV je na svete podľa Tomášika infikovaných 42 miliónov ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.