základe januárového trestného oznámenia Kancelária podpredsedu vlády pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny na príkaz vicepremiéra Pála Csákyho. Policajná vyšetrovateľka trestné stíhanie vo veci zastavila, pretože je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa viedlo, konštatoval pre TASR hovorca Úradu justičnej polície Stanislav Ryban.
Podľa záverov vyšetrovania dochádzalo k prípadom zákonných sterilizácií žien z rómskych osád najčastejšie z medicínskych dôvodov. Išlo o ženy opakovane rodiace cisárskym rezom, ktorým by opätovná gravidita a pôrod vážne ohrozil zdravie a život. Druhým dôvodom sterilizácie boli sociálne dôvody, keďže ženy boli matkami početnejšej rodiny. Vyšetrovací tím sa opieral okrem iného o znalecký posudok vypracovaný Lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave. Znalci posúdili jednotlivé prípady, kedy malo dochádzať k údajne k nelegálnym sterilizáciám Rómiek. Frekvencia sterilizácií a cisárskych rezov je u rómskej populácie podstatne nižšia ako u ostaných rodičiek, vplýva z lekárskeho posudku.
Všetky prípady sa uskutočnili podľa platných zákonov a predpisov. Ak existuje vážna a dôvodná obava o pacientkin život a zdravie, je možné zákrok - sterilizáciu vykonať aj bez prerokovania v komisii. Sterilizácia je podľa znalcov zákrokom bez zásahu do činnosti pohlavných žliaz. V prípade, že sa žena rozhodne opätovne otehotnieť prirodzenou cestou, je možné opätovne vykonať lekárskych zásah, ktorý jej to umožní.
Mediálnu kampaň o údajnej sterilizácii rómskych žien na Slovensku odštartovala správa newyorského Centra pre reprodukčné práva a Poradne pre občianske a ľudské práva Telo a duša: násilné sterilizácie a iné útoky na reprodukčnú slobodu Rómov na Slovensku. V správe sa uvádza, že od roku 1989 došlo v štátnych nemocniciach na východnom Slovensku k viac ako 110 prípadom vynútenej a násilnej sterilizácie rómskych žien.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.