európskej ústave. Slovensko na rokovaní zastupuje šéf diplomacie Eduard Kukan.
Na programe rokovania bol spôsob vedenia rezortných ministerských rád väčšina krajín sa prikláňa k tímovému predsedníctvu. Ministri tiež hovorili o prípadnom rozšírení väčšinového hlasovania do niektorých nových oblastí, v ktorých sa dnes rozhoduje jednomyseľne. V rámci neinštitucionálnych otázok sa hovorilo aj o zaradení zmienky o kresťanstve do preambuly ústavy podporuje to asi sedem krajín, vrátane Slovenska. Maďarská delegácia v tejto časti rokovania nastolila požiadavku zakotviť do ústavy kolektívne práva národnostných menšín. Tento návrh však nemá prakticky žiadnu podporu a jednoznačne ho odmieta aj Slovensko. Podľa šéfa nemeckej diplomacie Joschku Fischera bolo rokovanie "intenzívnou prípravou" pre záverečné kolá medzivládnej konferencie.
Po včerajšku sa ministri stretnú 18. novembra v Bruseli a na "konkláve" 28.-29. novembra v Neapole, kde by malo talianske predsedníctvo predložiť konečný kompromisný návrh ústavy. Na jeho základe by mali dohodu dosiahnuť európski lídri na summite v Bruseli 12.-13. decembra.
Ministri zahraničných vecí EÚ sa včera v Bruseli dohodli na princípe tímového predsedníctva v rezortných ministerských radách, zostáva vyjasniť už len technické podrobnosti. Informoval o tom šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. „Došlo k pokroku a prakticky k zjednoteniu názorov na tímové predsedníctvo. Zatiaľ nie je jasné, či by to mali byť štyri krajiny na dva roky, alebo tri krajiny na 18 mesiacov, ale ten princíp samotný je vlastne dohodnutý," povedal Kukan novinárom.
Naopak, žiadny pokrok nepriniesli podľa neho rokovania o rozšírení väčšinového hlasovania do niektorých nových oblastí. Ministri len potvrdili svoje národné stanoviská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.