Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Po takmer polstoročí vyhrali Jaklovčania u susedov v Margecanoch

Margecany/Jaklovce - Viete kedy naposledy vyhrali Jaklovce v Margecanoch? Bolo to 3. novembra 1956. Vtedy Jaklovčania vyhrali u susedov rozdielom

triedy 3:0. Viete aj to, že kedysi v lokalite pod kostolom bolo futbalové ihrisko, na ktorom hrali svoje zápasy Margecany a Jaklovce. V jednom vzájomnom meraní síl sa strhla hromadná bitka a odvtedy sa susedia "rozkmotrili" a každý si urobil svoje vlastné ihrisko.

"My margecianski organizátori sme urobili všetko, teraz je rad na hráčoch," takto nás privítal v nedeľu dopoludnia Marián Keruľ, ktorý spolu so svojimi kolegami sa nesmierne tešil na vrchol futbalového roka 2003, zápas Margecany - Jaklovce.

Hneď na úvod je potrebné zdôrazniť, že pred, počas a po zápase panovala v Margecanoch skvelá futbalová atmosféra. Obe mužstvá nastúpili na ihrisku v štýle Ligy majstrov. Zoradili sa pred postrannou čiarou, hlásateľ prečítal mená jednotlivých hráčov a fantastické futbalové divadlo sa začalo. S maličkým meškaním prišiel aj predseda Spišského oblastného futbalového zväzu Jozef Kačenga.

6. minúta: obrovská radosť Jaklovčanov - Švartz strelil prvý gól.

10. minúta: "Bi a bi žabara do hlavý, a bi ..." začala skandovať vľavo od tribúny skupina domácich fanúšikov. Odpoveď Jaklovčanov: "Jaké žabare, co nevidzice, že v erbe je medzvec."

14. minúta: Margecany sú na nohách, Petrík strieľa nádherný gól. Celý zápas bol snímaný kamerou. Záber z gólu môžu domáci poslať do ankety Gól mesiaca.

koniec prvého polčasu: výborný Záleš končí prvé dejstvo, v ktorom 700 divákov videlo perfektný futbal.

75. minúta: bezdrôtový mikrofón berie do svojich rúk starosta Jakloviec Marián Burkuš. Povzbudzuje svojich - chceme vidieť gól! O pár sekúnd hostia inkasujú druhý gól. Margecany sú po druhýkrát na nohách - vedú 2:1. Starosta mikrofón radšej odovzdáva domácim.

80. minúta: prví jaklovskí pesimisti sa poberajú preč zo štadióna.

85. minúta: pesimisti sa vracajú. Adamišin šikovnou hlavičkou vyrovnal. Na tribúne nepočuť vlastného slova. Jaklovčania sa radujú, remíza je z ich pohľadu zaslúžená.

90. minúta: rozhodca Záleš pozerá na hodinky, bude sa nadstavovať 5 minút. Lopta je pred domácim brankárom, S. Sokolský st. váha a váha, Mastiš nebojácnou kĺzačkou šokuje domácich - 2:3. Jaklovskí fanúšikovia (ktorých bolo v hľadisku viac) plačú od radosti.

95. minúta: Roman Budinský uniká po ľavej strane, dostáva sa do šestnástky zastavený bol len za cenu faulu. Záleš nekompromisne ukazuje na značku pokutového kopu. Striedajúci Ondáš má pevné nervy a loptu posiela do pravej strany, brankár si vybral opačnú stranu - 2:4.

Koniec: rozhodca Záleš končí nádherné futbalové predstavenie. Jaklovčania sú v tranze - tlieskajú, objímajú sa a oslavujú. Margecanci stoja a nechápu, čo sa stalo.

Po stretnutí: je potrebné pochváliť obidve mužstvá, pri odchode domáci blahoželajú hosťom, žiadne výtržnosti, urážky rozhodcov, nedajbože bitka.

Tréner Margecian Pavol Keruľ ešte dlho po skončení zápasu stál na striedačke a akoby stále nechcel veriť tomu, čo sa stalo.

"Hostia boli futbalovejší. Zaslúžili si tri body, ale vyhrávať päť minút pred koncom 2:1 a prehrať 2:4, je veľmi kruté," stručne zhodnotil "zápas jesene č.2".

Obrovský gejzír radosti vypukol po skončení stretnutia na striedačke Jakloviec. Po životnom výkone sa im podaril malý futbalový zázrak.

"Boli sme jednoznačne lepším tímom. Ujali sme sa vedenia, ale Margecanci hru vyrovnali. V druhom polčase sme mali častejšie loptu pod kontrolou, viac šancí, viac streleckých pokusov. V 85. minúte by som bral aj remízu. Presvedčili sme sa, že futbal je veľmi krásny a tentoraz bol aj spravodlivý. Víťazstvo sme si zaslúžili, bolo to vynikajúce vyvrcholenie jesennej časti, ale aj celého roka 2003. Konečne sme prelomili smolu, ktorú sme vždy mali v takýchto dôležitých zápasoch," zanalyzoval susedské derby tréner Jakloviec Peter Mirvaj.

Ako uviedol v piatkovom rozhovore pre Spišský denník KORZÁR predseda SOFZ Jozef Kačenga, tento zápas si nemohol nechať ujsť. Veľké futbalové predstavenie sledoval z tribúny a hodnotil ho nasledovne: "Úrovňou, zvládnutím organizácie, prístupom hráčov a výkonom rozhodcov si tento zápas zaslúži absolutórium. Kto tu nebol môže ľutovať, toto je tá správna propagácia futbalu. Aj keď dlho to vyzeralo tak, že stretnutie skončí nešťastne pre Jaklovce, dokázali to zvrátiť v posledných sekundách. Kto to nevidel, asi ani neuverí."

Viete, kto svojimi hlasivkami najviac hnal Jaklovčanov dopredu? Starosta obce Jakloviec Marián Burkuš.

"Zápas bol vynikajúci. Jednoznačne sme boli lepší. Aj v hľadisku sme v povzbudzovaní vyhrali my. Ďakujem naším chlapcom za bojovný výkon a divákom za perfektné povzbudzovanie. Je to veľké povzbudenie do ďalších bojov," povedal starosta Jakloviec, ktorý dal poriadne zabrať svojím hlasivkám.

Pozápasové diskusie o "zápase jesene" v Margecanoch sa vedú možno dodnes. Hlavne pre domácich hráčov bude posledná päťminútovka dlho nočnou morou. Sklamaní boli margecanskí funkcionári, tí urobili pre tento duel kopec práce.

"Klobúk dolu pred obidvoma mužstvami, že na ťažkom teréne odohrali kvalitný zápas. Nechodím na striedačku počas zápasu, ale päť minút pred koncom som avizoval striedania a taktické udržanie pre nás priaznivého skóre 2:1. Za všetko, čo sme pre tento duel urobili, by bola remíza spravodlivá," dodal Jaroslav Očvár, ktorý je poverený riadením FK TJ Lokomotíva Margecany.

Pochvalu si zaslúžia domáci funkcionári za perfektne zvládnutú prácu, veď deň predtým po vzájomnej dohode s Rudňanmi, zrušili majstrovský dorastenecký zápas, len aby ihrisko bolo pripravené v čo najlepšom stave.