tak účinnosť ich vyplatenia na rok 2005. V štátnom rozpočte by sa tak malo ušetriť 54,8 milióna korún.
Šéf rezortu spravodlivosti Daniel Lipšic to nepovažuje za štandardný krok, no rešpektuje rozhodnutie parlamentu. Podľa jeho slov nepredkladal tento zákon s nadšením, no na druhej strane chápe, že akákoľvek spoločenská skupina je súčasťou ekonomickej situácie v krajine. Lipšic považuje za neakceptovateľné, keby dochádzalo k zníženiu dávky, ktorá je už nárokovateľná.
Sudcom bude na budúci rok priznaný navyše iba 13. plat. Naň budú mať nárok, ak vykonávali funkciu aspoň 180 služobných dní, ich pracovný pomer naďalej trvá, nevedie sa proti nim disciplinárne konanie alebo nebolo voči nim uložené disciplinárne opatrenie.
Sudcom by mali uľahčiť prácu ustanovenia zákona o súdnych úradníkoch, ktorý včera prijal parlament. Pôjde najmä o pomoc prostredníctvom zjednodušenia procesného konania tak, aby sa mohli viac sústrediť na technickú a formálnu stránku veci.
Zákon vychádza z potreby komplexnejšie vymedziť postavenie súdnych úradníkov, ktorými sú nielen vyšší súdni úradníci, ale aj súdni tajomníci a probační a mediační úradníci. Posilnením ich postavenia sa predpokladá aj urýchlenie súdnych procesov. Popri viac ako 1200 sudcoch bude na krajských a okresných súdoch pôsobiť približne 600 súdnych úradníkov, časť z nich bude aj na Najvyššom súde SR.
Legislatívna úprava počíta aj s tým, že vyšší súdni úradníci budú môcť po splnení podmienok pre prácu v justícii a získaní dostatočných praktických skúseností v podobe trojročnej praxe a veku 30 rokov požiadať ministra spravodlivosti o vykonanie justičnej skúšky. Následne by mohli obsadiť voľné sudcovské miesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.