vrátane Slovenska. Podľa diplomatických zdrojov pôjde o kritické správy, ktoré odhalia, že vstupujúce krajiny majú ešte celý rad nedostatkov v príprave, a ak do termínu rozšírenia - 1. mája 2004 nezabezpečia nápravu, môže voči nim únia uplatniť ochranné opatrenia.
Jedno z najkritickejších hodnotení môže očakávať Poľsko - podľa medializovaných informácií mu Brusel bude vyčítať nedostatky v asi 50 oblastiach. Kritike sa ale nevyhne ani Slovensko a ďalšie krajiny. V prípade Slovenska EK upozorní v prvom rade na problémy v poľnohospodárstve, najmä meškanie pri vytváraní platobnej agentúry a zavádzaní integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS), ktoré sú kľúčové pre to, aby slovenskí farmári mohli dostávať finančnú podporu EÚ.
Problematická ostáva v prípade SR bezpečnosť potravín, pre Brusel neprijateľný zákon o obchodných reťazcoch, chýbajúci zákon o verejnom obstarávaní či štátna pomoc pre košický US Steel. Podľa niektorých zdrojov komisia tiež bude výrazne kritizovať Slovensko za korupciu a nedostatočnú transparentnosť v štátnej správe.
V EK podľa diplomatov nepanuje zhoda v tom, či vstupujúce krajiny ostro kritizovať a upozorniť na nedostatky aj varovnými listami, alebo sa snažiť kritiku zmierniť. Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen je údajne proti varovaniam, pretože sa obáva negatívnych politických dôsledkov na domácej politickej scéne vstupujúcich krajín či v súčasných členských štátoch EÚ pri ratifikácii rozšírenia.
Verheugenov hovorca Jean-Christophe Filori tento týždeň povedal, že žiadny z nedostatkov, na ktoré monitorovacie správy upozornia, nie je taký, že by ho nebolo možné odstrániť do 1. mája 2004. „Kľúčová otázka z týchto správ je: môžu byť problémy odstránené do dátumu rozšírenia? Odpoveď bude: áno," povedal Filori.
Správy podľa neho neprinesú žiadne prekvapenia, všetky vlády dobre vedia, kde zaostávajú a čo ešte musia do mája 2004 urobiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.