Nový šéf slovenského basketbalu tvrdí, že na východe medzinárodné akcie znovu budú

Sportnet|29. okt 2003 o 00:00

Košice - Slovenská basketbalová asociácia (SBA) má po nečakanom odstúpení Igora Antala od nedele nového prezidenta. Delegáti bratislavskej

konferencie zaň zvolili 45-ročného v Košiciach žijúceho Pavla Barňáka. Rodák z Humenného pôsobil doposiaľ ako viceprezident SBA pre ekonomiku. Zo 106 hlasov dostal P. Barňák na konferencii 64 a podľa očakávania jasne tromfol svojích protikandidátov Jána Vojtka a Petra Vala. Nový šéf SBA ihneď po zvolení predložil návrh nových stanov a nechal si ho odhlasovať, pričom v opačnom prípade pohrozil svojim odstúpením, čo sa stretlo u niektorých delegátov s nevôľou. Prezidentom SBA sa tak stal na päťročné obdobie a získal právo určiť i odvolávať členov prezídia. Na odstúpenie zároveň vyzval celý výkonný výbor SBA a na konferencii abdikovala aj kompletná dozorná rada. S Pavlom Barňákom sme sa po jeho zvolení na čelo slovenského basketbalu pozhovárali.

Čo vás viedlo k rozhodnutiu kandidovať na funkciu šéfa SBA?

"Odstúpil pán Antal, ja som dva roky pôsobil vo výkonnom výbore a mal som svoje predstavy, ako by sa veci dali zmeniť. To bol hlavný dôvod."

V tajnom hlasovaní ste vyhrali pomerne suverénne. Viacerí delegáti vám však vzápätí vyčítali, že si vynucujete okamžité zmeny stanov SBA direktívnym spôsobom. Prečo ste zaujali takýto postoj?

"Neviem, či direktívnym spôsobom... Na koordinačnej rade sa dohodol taký postup, že kandidáti nebudú predkladať návrhy na zmeny stanov pred konferenciou. Ja som to mal v počítači vopred, nebolo to problémom pripraviť to už pred konferenciou. Tridsaťdeväť hlavných predstaviteľov jednotlivých združení však zvolilo takú cestu, tak som ich predložil až na konferencii."

Zrušili ste výkonný výbor a odstúpila aj kompletná dozorná rada. Prečo už nerátate s orgánom výkonného výboru?

"Odstúpenie výkonného výboru som inicioval preto, lebo chcem zmeniť systém riadenia. Pochopiteľne, k lepšiemu. Čo sa týka dozornej rady, abdikovala sama, ja som nenavrhoval jej odstúpenie. Sami usúdili, že sa vzdajú mandátov a boli zvolení noví členovia (okrem iných je v novej dozornej rade aj Košičan Ivan Benninghaus - pozn.aut.). "

Priblížte v skratke hlavé ciele, s ktorými do funkcie vstupujete.

"Prezentoval som, že chcem zmeniť najmä vzťahy medzi ľuďmi, ktorí pôsobia v basketbale, aby okrem starých známych pribudli aj nové tváre, ktoré by pomohli riešiť aktuálne problémy. Kvalitatívnu zmenu vo vzťahoch považujem za veľmi dôležité, lebo za posledných 10 rokov rezonovali v slovenskom basketbale rôzne problémy a kauzy, ktoré neprospievali tomuto športu. Vo svojom volebnom programe som vytýčil nosné body zmeniť štruktúru mládežníckeho basketbalu, prehodnotiť systém Útvarov talentovanej mládeže v školských športových strediskách, športových tried. Ambíciou je vytvoriť tri chlapčenské a tri dievčenské strediská centralizovanej prípravy. Mojim názorom je totiž, že to netreba riešiť plošne, ale centralizovať výber talentov a prípravu. Na to by mala nadväzovať snaha vytvoriť Národné tréningové centrum basketbalu, volejbalu a hádzanej, kde by bol zabezpečený tréningový proces a podmienky na prípravu reprezentačných družsiev vo všetkých kategóriách. Okrem toho som presvedčený, že basketbal je akademickým športom, takže si myslím, že by sa mal znovu vrátiť na vysoké školy. Podľa mňa tam by malo byť jadro. Na naplnenie týchto cieľov je potrebné zlepšiť spoluprácu so Slovenským olympijským výborom, ministerstvom školstva, Vyššími územnými celkami, Slovenskou asociáciou univerzitného športu a Slovenskou asociáciou športu na školách a zmluvne spolupracovať s Národným inštitútom športu a Centrom akademického športu."

Aké méty by počas vášho volebného obdobia mali dosiahnuť reprezentačné družstvá?

"V otázke štátnej reprezentácie som vytýčil za cieľ postup ženského družstva na olympijské hry v Pekingu, u mužov postup z C-kategória do áčka. Vyjadril som sa v duchu, že dievčenské reprezentačné kategórie treba vytvárať, ale chlapčenské len vtedy, keď je predpoklad úspechu na medzinárodných podujatiach."

Zrejme budete pracovať aj na znovuobnovení dôvery FIBA voči Slovensku. Nedávno totiž FIBA nariadila presun ME junioriek k Popradu do Bratislavy, keďže po predchádzajúcich incidentoch na medzinárodných podujatiach v Košiciach a Prievidzi sa obávala o bezpečnosť účastníkov.

"Na presun ME do Bratislavy boli exaktné dôvody. Na vine neboli Poprad ani výkonný výbor SBA, ale poľutovaniahodné okolnosti, ktoré sa stali v Košiciach počas kvalifikácie na ME mladých žien napadnutím rozhodcov a tiež ohrozovaním účastníkov delegácie Luxemburska na kvalifikácii ME juniorov v Prievidzi."

Iste, to je pravda. Predpokladáme však, že ako východniar sa s tým neuspokojíte a budete sa usilovať o to, aby sa FIBA v budúcnosti nebála medzinárodné podujatia zveriť aj iným slovenským mestám, nielen hlavnému, aby sa znovu konali významné akcie pod hlavičou FIBA napríklad aj na východe republiky.

"Určite budú. Na východe takéto podujatia vždy boli a určite aj budú."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Nový šéf slovenského basketbalu tvrdí, že na východe medzinárodné akcie znovu budú