môže byť z 29. októbra 2003 deň, na ktorý sa bude mimoriadne zle spomínať.
Bankrot prvého pobočníka Pavla Ruska v ťahu za stoličkou podpredsedu NR SR sa viac-menej dal tipovať. Prekvapilo iba, že Lintner skrachoval s takým rachotom. Púhych šesťdesiat hlasov podporilo názor disidenta z ANO Opaterného, že "problém je omnoho hlbší, ako traja nezávislí poslanci". Je to fakt - do istej miery. Zároveň ale treba predoslať, že pokiaľ hovoríme o súdržnosti koalície, tajné hlasovania v personálnych otázkach nie sú veľmi kvalitným lakmusovým papierikom. Vyššiu výpovednú hodnotu o funkčnosti celku majú záležitosti programové - a uplynulý týždeň, vrátane absolútneho vrcholu, rovnej dane, priniesol dosť opačných príkladov. Hlasovania o persónach sú skrátka o inom - samotným faktom, že sú tajné, a tým, že pri rozhodovaní hrajú aj ľudské a vzťahové faktory, ktoré nemusia mať nič spoločné s nejakou koalíciou. Príkladov aj zo zahraničia je dosť najmä z Česka, kde majú už rok koalíciu s prevahou jedného mandátu. Takú Hanu Marvanovú zvolila česká snemovňa do rovnakej funkcie až na tretí pokus. Tiež bola subjektom koaličnej dohody. Ešte flagrantnejší prípad je Václav Klaus. Na voľbe prezidenta sa Špidlova koalícia totálne rozsypala a - odvtedy funguje pol roka bez poruchy. A fungovať bude aj po včerajšku, hoci tentoraz pre zmenu skolabovala na kandidátke na šéfku NKÚ.
Náš problém ale hlboký naozaj je. ANO totiž postavilo vec na hranu noža - hlasovanie o Lintnerovi je testom koalície. Nie je jasné, prečo, keďže Ruskovi sa na ministerstve hospodárstva celkom páči. Takýto postoj mohol účinkovať ako červené súkno na tých zopár poslancov, ktorí si prajú koniec koalície. Alebo aspoň vysokofrekvenčné turbulencie. Zopár jedincov bažiacich po deštrukcii sa asi v každej vládnej strane nájde - môžu mať rôzne motívy. Predsa všetkým bolo včera jasné, ako je vec postavená. Akúkoľvek negatívnu emóciu nech niekto choval k Lintnerovi, vysoký politický vklad, ktorý bol v banku, ho mal presvedčiť. Ak nepresvedčil - asi o ten vklad nestál. Alebo: pred druhým kolom, ktoré je dnes ráno, sa bude vo veľkom kšeftovať.
Tých 16 hlasov mínus je hrozne veľa. Najskôr ich treba hľadať v KDH a - ANO. Tí prví majú k Lintnerovi neprekonateľnú averziu. A plné zuby majú aj ANO a azda aj celej koalície. ANO je zase - verejný dom. Panuje tam rozvrat, intrigy a neprehľadné vzťahy. Špekulácie by ale boli bezpredmetné, keby televízna strana na Lintnerovi netrvala za každú cenu. To je veľmi neštandardné - výhrada proti konkrétnej osobe je bežná vec, neznamená nedôveru k strane ako celku a v normálnych koalíciách to zvykne dopadnúť tak, že pre pokoj v dome (štáte) navrhnú iného. U ANO to ale nehrozí, zavádzajú do politiky prečudesné móresy.
Dnes ráno pôjde v repríze do tuhého. Ak sa Lintnerovi celoživotný sen nesplní, vo vzduchu visí dlhodobá paralýza NR SR. Kaníkove zákony pritom nestrpia odklad. Nehlasovalo sa už včera - ANO štrajkovalo. Aj to je vtip - vôbec nie je isté, či Lintnera nepodrazili najmä oni sami. SMK je, ako ich poznáme, skoro mimo podozrenia. V SDKÚ zasa chýba motív. Na žalúdky si nepotrpia a inak - kde je problém? Títo môžu len stratiť, ak sa zadrhne koalícia, aj hrabať sa bude menej.
Mikuláš Dzurinda mal včera záchvat zhovorčivosti, k čomu ho nakriatlo zastavené vyšetrovanie v kauze spisu-nespisu Jána Mojžiša. Na výroku prokuratúry, že on ani Pittner neporušili zákon, by si však normálny človek zakladať nemal. Tvrdenie, že "vždy hovoril pravdu a nevidel ani spis, ani súčasť spisu Mojžiša", bolo totiž urážkou poslucháčov. Výrok prokuratúry je právne nepochopiteľný - povedala asi toľko, že utajovanou skutočnosťou je originál písomnosti, nie je ňou ale vyhotovená kópia. To je absurdum - prokuratúra založila precedens: Odteraz môže generál Pittner posielať na nahliadnutie premiérovi zistenia SIS o všetkých osobách, o ktoré v rámci bezpečnostných previerok požiadal NBÚ. Vynikajúce - ak potrebujete bezpečnostnú previerku a vyplníte dotazník o najintímnejších záležitostiach, ktorý dostane SIS na preverenie, tak vedzte, že si v ňom bude po večeroch listovať Mikuláš Dzurinda. Legálne - toto povedal prokurátor. A s týmto sa ešte chváli - hovoril pravdu a neporušil zákon! Pravda je taká, že v triumvirát SIS-premiér-prokuratúra tuneluje na Slovensku základné právne istoty.
Akoby to nestačilo, Dzurinda sa včera aj opätovne zastal Pittnera. Svojmu miláčkovi vyslovil tentoraz "hlbokú dôveru". To je po zverejnení časti obsahu "tajnej správy" SIS (nad ktorou sa extrémne rozčúlil aj Schuster) jednoducho politická i morálna samovražda premiéra. Je najvyšší čas vyvodiť konzekvencie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.