na zvolenie za podpredsedu parlamentu, poslanci ANO vyhlásili, že nebudú o zákonoch hlasovať. Do parlamentu vrátil prezident zákona o sociálnom poistení, zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti a zákony o špecializovanej štátnej správe v oblasti sociálnych vecí. K zákonov včera prebehla rozprava, hlasovať by sa malo dnes.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva práce a sociálnych vecí Michala Horvátha zákony budú schválené, oneskorenie o jeden-dva dni už nie je natoľko dôležité. "Stratili sme oveľa viac z dôvodu dlhého obdobia medzi čítaniami v parlamente a (od schválenia v parlamente) po vrátenie prezidentom," povedal. Zákon o sociálnom poistení sa do parlamentu dostal v júni, parlament ho však kvôli letným prázdninám prerokoval až v septembri. Prezident sa o jeho vrátení rozhodoval 15 dní.
Podľa Horvátha zákon podporí potrebných 76 poslancov. Dôsledky v prípade neschválenia vidí ako fatálne. "Dôchodková reforma by mohla začať prinajlepšom s ročným oneskorením, bola by zastavená reforma celého sociálneho systému, a je viac ako pravdepodobné, že by bolo rozpočtové provizórium, z toho by sa už vládna koalícia nespamätala. Myslím teda, že dôležitú úlohu zohrá aj pud sebazáchovy."
Ak budú zákony schválené, pravdepodobne sa do nových znení dostane aj jedna z prezidentových pripomienok, poslanci výboru pre sociálne veci ju totiž odporučili schváliť. S pripomienkou súhlasí aj ministerstvo práce a sociálnych vecí. Pripomienka upravuje právomoci zamestnávateľa kontrolovať zamestnanca v čase, keď je na "péenke". Zamestnávateľ by totiž podľa nového zákona mal platiť nemocenské zamestnancom počas prvých 10 dní a zároveň by mal právo ich kontrolovať. V prípade, že prejde úprava, kontrolu bude možné vykonať iba v bydlisku zamestnanca a iba s jeho súhlasom.
Ak zákon poslanci neschvália, mohol by na Slovensku začať od januára platiť iný zákon o sociálnom poistení, ešte z dielne ministra Magvašiho. Súčasná vládna koalícia ho totiž nezrušila, iba posunula jeho platnosť na január budúceho roka. Magvašiho zákon je podobný, no vyžiadal by si vyššie výdavky štátu. Rovnako posúva vek odchodu do dôchodku a zavádza princíp zásluhovosti, no nie natoľko výrazný ako návrh ministra Ľudovíta Kaníka. V Magvašiho zákone sú odvody vyššie ako v Kaníkovom. Vyššie odvody by platili zamestnávatelia aj za nemocenské poistenie, no nemuseli by zamestnancom platiť péeenku.
"Ak by začal platiť (Magvašiho zákon), bolo by bezpredmetné rokovať o druhom sporivom pilieri v tejto podobe," hovorí Edit Bauer.
Autor: haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.