„informovaného" súhlasu. Kauzu však vzhľadom na ťažkosti pri vyšetrovaní nemožno podľa neho úplne objasniť. Informovaný súhlas, ktorému predchádza dôsledné informovanie pacienta o cieľoch, možných dôsledkoch a rizikách vážneho zdravotného zákroku, vyžadujú príslušné európske dohovory, ku ktorým Slovensko pristúpilo.
„Na základe dostupných informácií však možno predpokladať, že na Slovensku, najmä východnom, dochádzalo k sterilizáciám bez informovaného súhlasu," uviedol Gil-Robles v dokumente, ktorý už 17. októbra poslal slovenskej vláde a včera poskytol médiám. Hoci nevyhnutnosť informovaného súhlasu možno odvodiť z iných právnych noriem na Slovensku, legislatíva upravujúca sterilizácie ho jasne nevyžaduje a uvádza iba potrebu „súhlasu". Gil-Robles preto slovenskej vláde odporúča, aby urýchlene prijala novú legislatívu, ktorá dostatočne definuje požiadavku informovaného súhlasu pri lekárskych zákrokoch, vrátane sterilizácií, v súlade s medzinárodným právom.
Hoci komisár nedospel k záveru, že by na Slovensku existovala aktívna a organizovaná vládna politika nezákonných sterilizácií, vláda nesie zodpovednosť za to, že nebola schopná zabezpečiť primeranú legislatívu a vykonávať dostatočný dohľad nad sterilizáciami v 90. rokoch a roku 2000. Vzhľadom na ťažkosti, ktoré sprevádzali vyšetrovanie aféry okolo údajnej nelegálnej sterilizácie rómskych žien, nie je podľa Gil-Roblesa možné prípad úplne objasniť.
Komisár cituje negatívny postoj polície k Rómom, čo narušuje ich dôveru v policajné orgány, spomína tiež zastrašovanie možných obetí sterilizácie a celkovú negatívnu atmosféru vyšetrovania. Spochybňuje tiež platnosť súhlasu, ktorým slovenské úrady argumentujú vo viacerých prípadoch. Podľa Gil-Roblesa bol takýto súhlas často daný pacientkami v narkóze.
Vo viacerých prípadoch došlo podľa neho k sterilizácii bez súhlasu, čo slovenské úrady odôvodňujú ochranou zdravia pacienta v núdzovej situácii, čo komisár RE spochybňuje. Upozorňuje tiež na prílišné obmedzenia pri prístupe pacienta a jeho zástupcov k zdravotnej dokumentácii a pripomína celkový negatívny názor slovenskej spoločnosti na vysokú pôrodnosť Rómov a obavy zo zväčšovania počtu príslušníkov tejto etnickej menšiny. Okrem prijatia novej legislatívy odporúča Gil-Robles Slovensku prijať nové pravidlá prístupu k zdravotnej dokumentácii, vyčleniť dostatočné zdroje na zlepšenie zdravotnej starostlivosti, vrátane gynekologických služieb a poradenstva, a zabezpečiť rovnaký prístup všetkých k týmto službám. Od vlády SR Gil-Robles očakáva, že „jasne prevezme" zodpovednosť za nedostatočnú legislatívu a postará sa o rýchlu nápravu.
Autor: zpč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.