Praha (TASR) České ľavicové strany sú bohatšie než pravica a medzi najbohatšie politické strany v ČR patria aj komunisti.
Vlani mala Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) rozpočet 152 miliónov Kč, vrátane 23 miliónov Kč na voľby. KSČM vlastní v ČR 63 nehnuteľností a iba cena ich sídla na Ulici politických väzňov v centre Prahy má hodnotu viac ako sto miliónov korún. Vyplýva to z ankety českého denníka Mladá fronta Dnes (MFD), ktorý oslovil parlamentné strany. Komunistická strana má aj najviac zamestnancov - až 210, najviac služobných áut - 62, ale aj najnižší priemerný plat - iba 12 000 Kč mesačne.
Porovnateľne je na tom v mnohých ohľadoch aj vládna sociálna demokracia: má ročný rozpočet 145 miliónov Kč bez výdavkov na voľby, 198 zamestnancov, dve desiatky služobných automobilov a 14 nehnuteľností. Vrátane sídla strany, Lidového domu v Prahe, sa hodnota nehnuteľností ČSSD odhaduje na 475 miliónov Kč.
Pravicová ODS má ročný rozpočet - bez výdavkov na voľby - 80 miliónov Kč, 125 zamestnancov, desať služobných vozidiel na lízing a iba dve nehnuteľnosti v hodnote 105 miliónov Kč.
Českí ľudovci (KDU-ČSL) vlastnia v ČR päť nehnuteľností za 111 miliónov Kč, splácajú 60-miliónový hypotekárny úver, zamestnávajú 116 osôb, disponujú šiestimi služobnými autami a ročne si musia vystačiť so 75,5 milióna Kč.
Najmenšia pravicová strana - unionisti (UD-DEU) - má okrem výdavkov na voľby ročný rozpočet 41 miliónov Kč, 26 zamestnancov, päť služobných áut, ale nevlastní žiadne nehnuteľnosti.
Z hľadiska výšky priemerného platu vedú unionisti s priemernou mzdou 20 800 Kč, nasledovaní ODS s takmer 17 900 Kč mesačne a KDU-ČSL s platmi 14 000 Kč. ČSSD výšku priemerného platu svojich zamestnancov nezverejnila a v priemere najmenej - iba 12 000 mesačne - zarábajú zamestnanci KSČM.
Podľa MFD komunistom zostal majetok z prednovembrovej éry a ČSSD získala po rokoch súdnych ťahaníc v roku 2000 späť svoje tradičné sídlo - Lidový dům. Spolu s tým sociálnym demokratom pripadlo 197 miliónov Kč zo zablokovaného nájomného - strana okamžite zaplatila všetky svoje dlhy, a stala sa jedným z najbohatších českých politických subjektov. Najväčšími sponzormi politických strán sú sponzori a občania. Vlani dostala ODS od sponzorov 62 miliónov Kč, ľudovci 48 miliónov a sociálna demokracia 20 miliónov českých korún. Na základe platných zákonov sa stranám oplatí uchádzať sa o hlasy voličov: za každý hlas získaný vo voľbách dostáva parlamentná strana jednorázovo 100 Kč. Ďalších desať miliónov predstavuje paušál pre každú parlamentnú stranu. Ročne dostávajú strany za každého poslanca či senátora 900 000 Kč a 250 000 Kč za krajského zastupiteľa. "Štátny príspevok aj peniaze za volebný výsledok stranám evidentne stačia na slušné živobytie: aj keď vlani boli voľby a strany - okrem KSČM - si na kampaň museli brať úvery vo výške desiatok miliónov korún, dnes už ich - s výnimkou KDU-ČSL - dlhy nezaťažujú," poznamenala MFD.
Autor: Londýn/Lisabon (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.