kam až môžu veci dospieť, keď voliči nežiadajú pred voľbami komplexné lekársko vyšetrenie kandidátov.
Ľubomírovi Lintnerovi jedna bomba medzi oči nestačila, vypýtal si aj druhú. Dopadol tak, ako si zaslúžil - bonus troch hlasov, ktoré inkasoval navyše oproti prvému hlasovaniu (63), si môže dať za klobúk. Hoci neradi, musíme tentoraz súhlasiť s prezidentom Schusterom, že "strany sa moc ponáhľali". A že "urobiť dvakrát voľbu v priebehu niekoľkých hodín, asi by som to nevykonal". Správne - ani nikto zdravý. V politike sa totiž vzťahy a väzby menia trpezlivým dialógom, vyjednávaním. Premety sa nerodia z hodiny na hodinu, ani z večera na ráno. Je pravda, že prvé hlasovanie trochu vyzeralo, a mnohí tomu aj naleteli, len ako výstražný signál, také bu-bu-bu. Ukázalo sa ale, že problém je naozaj "hlbší", ako to predvídal Branislav Opaterný. Zaseknutie sa ale nedá lámať cez koleno. Lintner s Ruskom si mysleli, že lámať možné je - poslanci sa raz vyspia, budú mať pekný sen o Lintnerovi, dôjde im, aký je fajn chlapík, tak ho zvolia. Nezafungovalo. Schuster má pravdu - keď nebolo predjednané nič, nemali sa spúšťať po strmom svahu. Skončili na zadku. Opakované voľby nie sú všednodenná záležitosť, ak sa už robia, tak naozaj vždy s väčším časovým odstupom.
Poslankyňa Henzelyová z ANO má kus pravdy, keď hovorí, že partneri im mali radšej povedať, že Lintner je nepriechodný. Áno, bolo by to férovejšie. Na strane druhej, vedeniu ANO mohlo dôjsť, že tí istí ľudia sa v kvalitatívne tej istej situácii zachovajú tak isto. Rokovania, ktoré sa viedli, nič nového do kauzy nevniesli. Vtipné je, že Pavol Rusko vec stále nechápe: "Nenecháme si vnútiť hru, kde na základe nekorektnosti ľudí, ktorí zostávajú v anonymite, budeme meniť kandidátov a prichádzať s inými". Toto je ale hlboký omyl - už sme povedali včera (inými slovami): V koaličnej zmluve nie je napísané, že post podpredsedu NR SR patrí Lintnerovi, stojí tam iba toľko, že patrí ANO. Základnou chybou je, že Rusko sa na začiatku nepýtal partnerov, či im Lintner ako osoba vyhovuje. On len oznámil - Lintner. Pričom vedel, že niektorým je z neho nevoľno. Tak sa politika nerobí, mal ho navrhnúť a vypočuť pripomienky. To je štandardný postup - len na Slovensku sa ho viacerí nenaučili. Podpredseda NR SR je vysoká funkcia, reprezentuje nielen ANO, ale štát. Aj partneri majú preto do výberu čo hovoriť - a na veci nič nemení, že v tejto koalícii zľudoveli iné zvyky. Najmä vinou Dzurindu, ale to je vedľajšie.
Zamietnutie osoby nie je zamietnutie strany. Keby Rusko teraz v pokoji prišiel za partnermi a navrhol inú persónu, na 80-90 percent by bola hneď priechodná. Ale to by musel zosadnúť z vysokého koňa, čo mu celkom nereže - radšej strpí, že ANO zostane bez prestížneho postu. Hrozný diletantizmus.
Lintner sa správne rozhodol, že na tretíkrát už šťastie nebude pokúšať. Nesprávne ale je, že berie debakel osobne. To nie je o láske ani priateľstve, to je politika. Urazenosť je prejavom mentálnej nevyzretosti - dospelí ľudia sa vedia povzniesť. Čo už má spoločné jeho odmietnutie s vládnym programom, za ktorý hlasoval? Nebezpečná je jeho politická emancipácia, ktorú signalizuje. Aj to je výsledok politiky Pavla Ruska - ANO asi pripraví koalíciu o štvrtého človeka. Na jeden rok parádny výkon - ak budú v tempe pokračovať, vychádza to tak, že na koniec volebného obdobia zostane sám Rusko.
O nič inteligentnejší však nie je ani Smer, ktorý pozdravil druhý Lintnerov kolaps vyhlásením o definitívnom postavení svojho kandidáta. Sú absolútne mimo, keď si myslia, že tento personálny spor je príznakový pre eróziu koalície. Pravda sa ukázala vzápätí - tri Schusterove vetá sociálnych zákonov boli s prehľadom prehlasované. Je známkou demencie, ak si niekto myslí, že nezvolenie Lintnera zvyšuje šancu opozičného človeka. Tu niet žiadnej súvislosti - hoci Košiciam by podpredseda NR SR pristal, Pavol Paška je bez praktickej šance. Ide na popravu, vyhorí ako Lintner, keďže ho nepodporí ani HZDS - darmo dostal prísľub.
Je možné, že na sedadlo po Ruskovi dosiahne napokon Jirko Malchárek. Nebude dlho trvať, a predseda ANO si svoju fixnú ideu, že ak nie Lintner, tak nikto, nechá vybiť z hlavy. Dobrovoľne a s potešením - každá funkcia v dome sa ráta. Malchárek asi bude priechodný, najmä ak sa budú unúvať a nomináciu predkonzultujú. Keby neprešiel, tak je vec vážna - potom by to už bolo naozaj o strane a nie o osobe. Alebo - o všetkých osobách v jednej strane. ANO však treba pochváliť aspoň za to, že neišli do vydierania a legislatívny proces v NR SR neparalyzovali. Toto hrozilo ešte po prvej nevydarenej voľbe - s katastrofálnymi následkami, keby štrajk trval pridlho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.